| Ihdsjfjsjsjfhfsjdjc a întrebat:

Pentru a intra la liceu am nevoie de o fișă medicală dar eu nu mi-am făcut vaccinul de 14 ani și medicul de familie nu vrea să îmi dea acea fișă dacă nu mi-l fac.
Eu așa știu că nu are voie să facă asta. Trebuie să îmi dea fișa indiferent dacă am sau nu toate vaccinurile făcute?
Există un document care atestă acest fapt?
*nu vreau să îmi fac vaccinul pentru că am O FOBIE GRAVĂ de ace*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Legea este lege pentru toti si ca atare se aplica tuturor la fel. Poti fi convinsa ca medicul de familie nu va incalca legea doar pentru a satisface o hachita de-a ta.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca ai fobie de ace, atunci nu mergi la liceu. Simplu!
Unde sunt multi oameni la un loc, sunt sanse mari de epidemii, mai ales daca unii s-au temut de vaccin.
Nu cred ca i-a placut cuiva sa fie intepat, dar toti am acceptat, pentru ca e ceva avantajos. Daca ajungi sa te imbolnavesti de ceva, faci mult mai multe injectii decat un simplu vaccin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schimba doctorul de familie.