| NBDX a întrebat:

Am 15 ani si mai e putin si incep liceul.
Dar e o problema. Eu am facut clasele 1-8 intr-o comuna, iar vaccinurile care le-am facut au fost facute da catre asistentele din comuna. Medicul meu de familie e din alta localitate.
Acum am nevoie de lista cu vaccinarile din 1-8 pentru liceu, dar asistentele de la dispensar mi-au spus ca ele nu au tinut evidenta decat celor care au avut medicul de familie in localitatea lor.
Deci mi-au spus ca vaccinul e obligatoriu, cand l-am facut. Si nu au trecut nicaieri...
Medicul de familie are vaccinurile mele doar pana la 2 ani.
Nu stiu ce sa fac, asistenta de la scoala mi-a spus ca nu ma primeste la ora fara ele. Trebuie sa le aduc la inceputl anului scolar. sad

1 răspuns:
| Nyxi a răspuns:

Aș vrea să te ajut.mie mi s-a spus să le iau de la școală și acestea mi-au fost date prin medicul de familie.dar dacă al tău spune că nu le are, nimeni nu te poate condamna pentru incompetența lor..mai bine spune-i asistentei că nu ai făcut vaccinurile.așa ce poate să îți mai ceară? Sau roagă medicul de familie să îți facă acea fișă cu vaccinurile, spunându-i și lui cum au stat lucrurile și explicându-i ce vaccinuri ai făcut până acum..Succes!