| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a întrebat:

Pentru a vedea daca mai am streptococul betahemolitic (la gat) ce analize trebuie sa fac?
Prezenta lui poate determina aparitia acneei sau este valabil doar in cazul streptococului de grup A?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Streptococcus pyogenes este streptococul beta-hemolitic de grup A! Se numeste " beta-hemolitic" dupa o clasificare care priveste aspectul hemolizei pe mediul de agar-sange. Acelasi S.pyogenes se mai numeste " de grup A " dupa un alt criteriu de clasificare denumit clasificare antigenica Lancefield( bazat pe specificitatea de grup a unui antigen: polizaharidul C ).
Ca sa vezi daca ai sau nu o infectie cu acest agent patogen trebuie sa faci analiza bacteriologica a secretiei faringiene. S. pyogenes NU este responsabil de aparitia acneii. Numai bine!

| mymed a răspuns:

Pentru a vedea daca ai Streptococ beta-hemolitic trebuie sa iti faci un exsudat faringian.
http://www.mymed.ro/exsudatul-faringian.html
Acneea nu are legatura cu infectia streptococica, ci cu o alta bacterie numita Propionibacterium acnes. Tratamentul pentru aceasta consta in eritromicina + zinc (Zineryt).
Pentru a stabili un tratament adecvat formei de acnee trebuie consultat un dermatolog.
http://www.mymed.ro/tratament-acnee-cosuri.html

| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ explică:

Multumesc pentru raspunsuri .

| seby005 a răspuns:

Streptococul betahemolitic poate fi depistat foarte simplu cu ajutorul unui exudat faringian se face la toate laboratoarele si in plus e destul de ieftin, iar prezenta lui nu determina prezenta acneei,