| Sync23232 a întrebat:

Salut.

Acum 1 an jumate am avut o amigdalita purulenta cu multe batai de cap..Am folosit antibiotice pastile, si am refuzat internarea deoarece trebuia sa plec.
Am auzit ca dupa un tratament cu pastile se poate ca stafilococul/ streptococul sa fie prezent in corp.

Intrebarea mea este urmatoarea : Ce fel de analize trebuie sa fac?

Eu ma gandeam la exudat faringian, este nevoie si de analize ale sangelui?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Bacteriile pot sa ramana in orice parte a corpului, nu neaparat in gat, trebuie sa-ti faci o hemoleucograma, sa vezi daca ai vreo infectie activa, asta o sa se vada prin numar mare de leucocite. Sau analize pentru anticorpi specifici. Pentru streptococ ASLO... Si sunt multe altele. Depinde cu ce ai fost tu infectat, medicul tau o sa stie sa-ti spuna mai bine ce analize sa faci. Dar daca bacteria nu da niciun semn nu are niciun sens sa-ti faci analize, pentru ca daca esti purtator sanatos nu se indica tratament, nu are niciun efect si purtatori sanatosi de streptococi si stafilococi sunt o gramada.
Multa sanatate.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cel mai bun tratament incercat pe propria-mi piele: 2 lingurite sare topite in 100 ml petrol lampant. 3-4 seri de gargara (daca trebuie mai multa solutie mai faci) si ai scapat. Petrol lampant gasesti pe net. Daca nu poti face gargara iei niste vata, o infasori pe un betisor de mancare chinezesc si o inmoi in solutie. Pui pe cineva sa te badijoneze in zona amigdalelor.

| urseyul a răspuns:

Stafilococul sau streptococul provoaca amigdalita purulenta la nivelul gatului, in cazul tau trebuie sa faci un exudat faringian, streptococul nu a dezvoltat rezistenta la penicilina dar stafilocucul da, asa ca fa un exudat cu antibiograma si in functie de rezultat ai lista cu antibioticul potrivit pentru tine