| monica2009 a întrebat:

Pentru Carmen Bruma,
Buna, eu am inceput sa fac sport acum 4 luni, iar procesul de slabire este foarte lent.Inainte mergeam in fiecare zi la sala unde alergam si faceam si forta, dar acum nu mai ajung asa de des si imi este teama sa nu ma ingras sau chiar sa nu mai slabesc deloc. Chiar nu stiu ce sa fac.Nu mananc mult si beau regluat ceai verde. Pe langa iau L-Carnitina, uneori lichida, alteori pastile si anumite pastile care sa ma ajute sa ard mai repede grasimea.Este de ajuns? ar trebui sa mai fac ceva pe langa toate acestea? am 1, 73 si oscilez la 70 de kg.sad
Astept raspunsul dvs.
Cu mult respect
Monica

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| starchewer a răspuns:

Salut. e bine sa recunosti ca ai o problema... dar sa fi complexat de ea... e cu totul un alt lucru... ar trebui intai sa vezi cauza greutatii tale... un consult al doctorului de familie nu va da un diagnostic precis dar iti va da niste sfaturi si poate o prescriptie medicala care te va ajuta mult mai mult ...incearca sa lasi l-carnitina... intai cred ca ar trebui sa definesti exercitiile fizice... faci spor de 4 luni... e ok... uite ce zic eu iti sugerez sa faci seara 6-7 atunci cand nu e nici prea cald nici prea frig... o alergare... imbracata grosut (cu toate ca este cald afara) alergarea trebuie sa inceapa de la 30 de minute si daca poti si iti permite organismul poti ajunge pana la 90 de minute (daca te-ai apucat de sport cred ca esti ok cu inima si plamanii nu?) apoi incerci sa iti revii ...respiri si mergi acasa si intri sub patura si mai stai vreo 20-30 de minute ...in felul asta... scapi de excesul de apa (daca e cazul dar mentinand o temperatura a corpului ridicata... dai jos si stratul adipos...nu uita sa t hidratezi

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai lua multe medicamente, incearca sa mananci multe fructe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu as crede ca nu ar trebui sa iei multe medicamente.mananca mai sanatos si lasa ceaiurile verzi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa nu mai iei medicamente si sa nu mai fi asa complexata pentru ca la 1, 73 sa ai 70 de kg este destul de bine...atata timp cat nu ai kg mai mult de cat inaltimea ta este f bine...mananca sanatos si nu mai tine atatea cure de slabire pentru ca in felul asta nu slabesti, iti strici organismul asa, lasa si ceaiul verde, iar sportul fa-l mai mult din placere, nu din obligatie...sincer nu am auzit pe nimeni sa se planga ca la 1, 73 are 70 de kg si se crede grasa sau gras... daca ai fi avut peste 73 de kg te-as fi inteles, dar asa este absurd...lasa medicamente, cura de slabire, ceai verde...mananca sanatos... fa sport din placere si totul o sa fie bine...nu mai fi complexata degeaba...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 1, 73 sa ai 70 de kg este f bine sa nu ai peste 73, atunci poti spune ca esti grasa...pana atunci ar trebui sa te bucuri de viata si sa nu mai fi complexata si sa lasi medicamentele, cura de slabire si sa faci sport nu f des dar atunci cand il faci, sa-l faci din placere si de preferinta alergat... dar nu in sala, cel mai bine in aer liber...in sala degeaba alergi, nu are efect...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

L-carnitina este foarte bunwinking da vezu cum faci cu sexu ala serios vorbesc! de la sex slabesti

| monica2009 explică:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi.Toate raspunsurile sunt bune si folositoare si am de gand sa le urmez.Va multumescbig grin