| Radandam a întrebat:

Pentru cei care au avut gastrita și esofagita de reflux, ce alimente recomandați? Ce mâncăruri gătite ar fi de preferat? As fi recunoscător dacă m-ați ajuta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Praz la greu
Regim
Si praz

| MadRaven a răspuns:

In primul rand sa mesteci bine mâncarea, apoi: absolu fără prăjeli, fără sucuri, fără băuturi carbogazoase (practic să bei doar apă), și cât mai multe legume gătite la aburi/fierte și fructe. Adică să urmezi regulile generale ale unui stil de viață sănătos.
La mine "minunea" a făcut-o lintea. Când mâncam linte verde fiartă parcă îmi lua simptomele cu mâna laughing