| Radandam a întrebat:

Pentru cei care au avut gastrita și esofagita de reflux, ce alimente recomandați? Ce mâncăruri gătite ar fi de preferat? Ce alimente sau mâncăruri sa evit? As fi foarte recunoscător dacă m-ați ajuta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am avut o gastrita groaznica si inca o mai am dar o tin sub control cu medicamente din clasa inhibitorilor pompei de protoni. Regimul nu se poate da. Eu am primit, de la doctorita care mi-a descoperit gastrita (acum 40 de ani), urmatoarea indicatie: mananca ce vrei si ce vezi ca-ti face rau nu mai manca. A avut dreptate. Eu mananc rosii cu kilogramul si n-am nimic. Sotia mea se simnte rau dupa o rosie. In schimb ea mananca castraveti si eu nu pot. Mi-e rau de ei. Gastrita mea era la inceput groaznica. Pe vremea aceea era bicarbonat de sociu C, o pastila care doar anihila efectul acidului. Eram cu cutia dupa mine. Dupa revolutie au aparut inhibatorii: Gastrosidin, Omez, etc. Mai sunt si acum din cele ce anihileaza doar efectul (Dicarbocalm, Gaviscol, etc). Eu am facut un tratament, la recomandarea medicului, cu un inhibator si astazi ma simt mult mai bine.

| Radandam explică (pentru Salontanul):

Când ai aflat ca ai gastrita, aveai simptome de a vomita?

| Salontanul a răspuns (pentru Radandam):

Nu! Doar reflux gastroesofagian si arsuri.

| Freya1 a răspuns:

Am avut gastrita si reflux.In general nu trebuie să mănânci alimente care fermentaza si sa eviți mâncarea grasă sau prăjită, dulciurile.Bine,asta o perioadă de timp daca nu ai o problema permanentă.
Trebuie să iei tratament o perioadă si cred ca ti-a dat si medicul si controloc.