| Lluu a întrebat:

Pentru certificatul prenumtial este nevoie sa fie eliberat de medicul de familie sau poate fi eliberat și de alt medic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

„Certificatul prenupțial eliberat de medicul de familie este valabil 14 zile calendaristice de la data emiterii și trebuie să conţină menţiunea expresă că persoana se poate sau nu se poate căsători. Informații detaliate despre actele necesare căsătoriei puteți găsi pe site-urile oficiilor de stare civilă"

| Violleta2022 a răspuns:

Certificatul medical prenuptial poate fii eliberat atat de Medicul de familie cat si de un Centru Medical privat, in urma unor analize de sange si a unui consult medical.

Se plateste 400 lei (200 lei de persoana), pentru analize si consultatie, eliberarandu-se la final certificatul prenuptial.

Vezi ca au reducere pana la 31 Oct2023.
https://reduceridoctori.ro/oferte/certificat-prenuptial-26274

| TheGentleman a răspuns:

Mai există certificat prenupțial în secolul 21, anul 2023?

:rolling on the floor :rolling on the floor

Curat anacronism, maică...