| Tourniquet a întrebat:

Pentru Dentist.ro : Am constatat ca trebuie sa-mi pun aparat dentar, nu-mi calca bine dintii si am o strungareata. Ce fel de tip de aparat dentar imi recomandati? Am 11 ani si sunt cam dezvoltata. Asi vrea un aparat dentar totusi cat de cat ieftin. happy Maximum 15 milioane.
Multumesc! (puteti raspunde si ceilalti utilizatori).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| xoxxxoooxo a răspuns:

Buna!
Si eu am avut aparat dentar, am fost pe undeva pe la Policlinica Cetatea Histria, si mi-am pus si jos, si sus, dar eu aveam maxilarul prea mic, si dintii cam mari, acolo e gratis (pentru o masea scoasa etc.), iar aparatul dentar a costat in total 800 lei(si sus, si jos)
Te pup!

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Tu nu ai niciun cuvânt deoarece numai medicul ortodent poate să se pronunţe ce fel de aparat este nevoie pentru corecţia dentară.
De regulă, aparatele (protezele) pleacă de 500-700 ron.
Nu uita că îţi trebuie şi o radiografie panoramică pentru evidenţierea dentiţiei.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

La varsta ta se recomanda aparat dentar mobil, va trebui insa sa-ti rezolvi cariile, nici un ortodnt nu -ti va pune aparat intr-o gura cu carii. Cat despre pret, sunt mai multe tipuri de aparate la diverse preturi, ortodontul iti va intreba parintii de care doresc.

| εїз a răspuns:

Dacă ai 11 ani, e ok, există un aparat dentar care se numeşte Aparat dentar mobil, costă în jur de 650 ron, sau dacă nu, un aparat dentar foarte bun, recomandabil pentru toată lumea, INCOGNITO, dar costă cam mult, şi nimeni nu cred că ar da 2. 000 euro pe un aparat dentar.

| MariaO a răspuns:

Buna!
Eu am purtat aparat dentar, dar sincer, in afara de cel mobil, nu se poate sa fie maximum 15 milioane.
Al meu, cel fix a fost in jur de 50 de milioane, acum 2 ani.
De asememnea, la 11 ani se poate sa mai ai masele de lapte, iar in momentul in care pui un aparat dentar, trebuie ca toti dintii sa fie permanenti.
Bafta! big grin

| xoxxxoooxo a răspuns:

Ms pentru fundita:*

| pisicacool a răspuns:

Pune-ti fix