| ginela a întrebat:

Pentru Doamna Doctor Adela Sidonia, am fost internata cu iminenta de avort am facut tratament cu atispatice si la externare mi-a dat acasa sa iau duphaston cum am luat si in spital dar problema e ca nu mai retin cate zile mi-a zis sa iau, va rog frumos daca imi puteti spune daca 10 zile e mult sa iau sa nu dauneze lu bebe, dupa 14 zile merg la control.multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Duphastonul nu dauneaza copilului, sunt gravide care iau toata sarcina Duphaston. Cel mult duce la o lipsa de instalare a travaliului si necesitate de cezariana daca este luat in ultimul trimestru. Dupa o iminenta de avort poti lua Duphaston 4-6 saptamani sau mai mult, asa ca trebuie sa iei pana mergi din nou la consultatie. Nu intrerupe Duphastonul inainte de a fo vazuta din nou de ginecolog, o intrerupere prea rapida poate duce la pierderea sarcinii, in timp de tratamentul nu face nici un rau bebelusului.

| ginela explică (pentru Brigaela):

Multumesc mult de tot, m-am mai linistit stateam numai cu gaandu acolo.

| Brigaela a răspuns (pentru ginela):

Doamna Doctor Rusu nu este utilizator al TPU, Domnia Sa a raspuns o singura data, intr-o anumita saptamana cu mult timp in urma la intrebarile care i-au fost adresate.
Eu sunt medic, nu ginecolog, e adevarat, dar iti spun cu siguranta ca poti lua linistita Duphaston pana la urmatoarea consultatie.