| EdeehEdi a întrebat:

Pentru ora de educatie fizica, scutirea medicala trebuie eliberata doar de medicul specialist sau si de medicul de familie?
Acum 3 zile am dus o scutire de la medicul de familie, insa profesorul de sport a venit inapoi cu ea ieri, spunand ca trebuie sa aduc scutire de la medicul specialist.
In lege scrie ca trebuie sa fie obligatoriu eliberata de catre medicul specialist?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Denisa0954 a răspuns:

Nu. Medicul de familie poate elibera fără doar și poate scutire medicală. Pentru ca la medicul de familie, se duc scrisorile medicale de la medicii specialisti la care ai fost. De ex: dacă ai fost la ortoped si ai o problema la genunchi, deci nu poti face sport. Medicul ortoped iti scrie o scrisoare medicală pe care tu i o duci Medicului de familie, iar pe baza ei iti scrie o scutire. Adică nu e ca si cum nu are habar despre ce vorbeste. Cred ca profesorul ti a spus sa aduci de la medic specialist pentru ca sunt multi elevi care iau adeverințe de la medicul de familie fără absolut niciun motiv
Dar nu, asta nu inseamna ca medicul de familie nu poate elibera scutire

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Scutirea medicala se elibereaza pentru termen indelungat, din cauza unor probleme medicale intemeiate.
Medicul de familie poate da o scutire de la el, pentru termen scurt, daca ai o problema care trece repede (de exemplu, daca ai gripa).
In cazul scutirii pe termen lung, medicul de familie trebuie oricum instiintat (bilet de iesire din spital sau alte acte medicale), iar pe baza acestora poate elibera scutire medicala, indicand sursa actului medical, care sta la baza ei.

| Andreeush a răspuns:

Nu-i adevărat.
Medicul de familie poate elibera acea scutire, mai ales că el te are în evidență.
Când te duci la un specialist o faci pe baza unui bilet de trimitere de către medicul de familie.
Toate scrisorile medicale care le primești în spital trebuie să le aibă în evidență medicul de familie. El dă rețete și scutiri când e cazul pe baza acelor documente.

| Bizon95 a răspuns:

In teorie "de un medic"

medicul de familie poate foarte bine sa iti puna diagnostic si sa iti dea medicamente si nu o sa te trimita la nici un specialist pentru rosu in gat, dar nici nu o sa te lase la scoala sa umplii de gripa toata scoala

la fel medicul dentist, nu o sa te trimita la scoala cu maseaua umflata, iar la dentist poti sa ajungi direct si sa nu mai treci prin doctorul de familie

si ma indoiesc profund ca au schimbat astia legea sa te forteze sa te duci la un specialist, doar pentru o scutire, eventual sa te duci si bolnav cobza cu 43 de grade

| Dalmore a răspuns:

Daca ai o problemă de sănătate, da. Eu de la specialist am dus. De la medicul de familie luam doar din aia cu apt de sport.

| TheGentleman a răspuns:

Mai nou se eliberează de către specialist

| adryang78 a răspuns:

Depinde de motivul invocat pe scutire și de perioada de scutire.
Pentru afecțiuni minore (gripă, bronșită, bubat etc. - dau cele mai simple exemple) e suficientă scutirea de la medicul de familie. Pentru altele mai serioase (astm, afecțiuni cardiace etc.) este normal să-ți ceară scutire de la medicul specialist.

| MrkiddyKid1 a răspuns:

Iti spun din propria experienta ca un medic de familie nu are voie sa elibereze o astfel de scutire fara consultul unui medic specialist, caci si eu am avut nevoie de una iar mediculd e familia mi-a spus clar ca nu se poate, daca ai o problema cu piciorul de exemplu si nu poti face sport, iei o trimitere la ortoped si daca acesta constata ca nu esti in masura de a face educatie fizica atunci iti va scrie el o scutire.