| ea0doar0ea a întrebat:

Pentru reglarea ciclului menstrual, se pot prescrie anticonceptionale de la medicul ginecolog chiar daca am doar 15 ani si jumatate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Buna!
De obicei iti prescrie anticonceptionale doar daca ti-ai inceput viata sexuala indiferent de cauza. Depinde si de doctor. Mergi totusi la un control si poate o sa-ti dea un alt tratament. Sa nu iei singura fara prescriptie ca-ti faci rau.
Sanatate!

3 răspunsuri:
| Violetta69 a răspuns:

Da. Eu am ovare polichistice si la 15-16 ani mi s-au prescris anticonceptionale. Ciclul nu mi s-a reglat cu ele, dar m-au ajutat niste pastile numite Vitex.

| strangeboy a răspuns:

iti dau un sfat... sa nu faci prostia sa iei anticonceptionale pentru ca poti face cancer. au efecte secundare foarte rele. mai gandeste-te...

| ea0doar0ea explică (pentru strangeboy):

Nu iau de capul meu, doar daca imi da medicul