| JetBlueJet a întrebat:

Persoanele cu leucemie mor de durere sau din cauza schimbarilor mai drastice ce se produc in sangele lor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cred ca din cauza schimbarilor mai drastice ce se produc in sangele lor
de ce?
pai sangele e extrem de important daca celule ajung la maduva de os s-a terminat totul, dar vezi ca e o enigma cum apare
https://www.youtube.com/watch?v=Qje0fG_JHLY
vezi video ala

| JetBlueJet explică (pentru RAY):

Oare se poate scapa de ea?

| RAY a răspuns (pentru JetBlueJet):

Da prin chimoterapie,din pacate chimoterapia e foartea grea, practic chimoterapia distruge tot ce intarneste in cale, slabeste sistemul imunitar, isi pierzi parul, oboseala, depinde ce grad ai de cancer

| hasiuc a răspuns (pentru JetBlueJet):

O metoda ar fi transfuziile regulate de sange dar nu e usor de unde atata sange. Prin transplant de maduva dar e cu doua taisuri!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ultima varianta happy

| untu a răspuns:

Din cauza schimbarilor drastice ce se produc in sangele lor: se inmultesc globulele albe (sint prea multe globule albe si depasesc numarul lor decat pe cel al globulelor rosii! Globulele albe le mananca pe globule rosii! Singura solutie de tratament este transplantul de maduva osoasa de la coloana vertebrala! Donatorul trebuie sa fie o persoana sanatoasa sa fie compatibila cu aceea persoana bonlava (de exemplu :de la o ruda)

| alexandrualind a răspuns:

Din cauza schimbariilor drastice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A doua varianta.

| AlexandrulS a răspuns:

Nu sunt medic dar stiu ca oamenii care au leucemie/cancer in stagii terminale sunt "umpluti" de morfina si alte calmante puternice. Leucemia afecteaza tot in corp si poti muri din multe cauze chiar si de la o simpla raceala pentru ca imunitatea este 0. Nu doresc nici celui mai nemernic astfel de boala sad

| Andrei7600 a răspuns:

Logic ca de durere aceea leucemie incearca sa faca oamenii sa sufere, ei sufera, ei sufera pana nu poate sa faca/reuseasca sa-si faca inima sa bata din nou.

| JetBlueJet explică (pentru Andrei7600):

Pai si ce ii dor?

| Oana92 a răspuns (pentru Andrei7600):

Rar am vazut mai multa lipsa de logica intr-un raspuns...

| RAY a răspuns (pentru JetBlueJet):

Daca doresti mai multe detalii ma poti intreba, zi-mi in ce stadiu esti?

| JetBlueJet explică (pentru RAY):

Mai am 10 ani de trait crying
laughing

| RAY a răspuns (pentru JetBlueJet):

Asta e de ras?

| JetBlueJet explică (pentru RAY):

Preferi sa plang?
Macar ultimii anii sa mii petrec fericita

| RAY a răspuns (pentru JetBlueJet):

Poate vei trai mai mult nu se stie niciodata

| JetBlueJet explică (pentru RAY):

Nemuritoare...

| Andrei7600 a răspuns (pentru JetBlueJet):

As zice eu ca ii dor capul.

| hasiuc a răspuns:

Maduva HEMATOGENA, din coloana si oasele late produc hematii, sau globula rosie. Asta are roul de a conduce dioxidul de carbon de la celula la plaman si de la plaman oxigen la celula prin respir si expir. Asta traieste cam 120 de zile dupa care e reciclata. Ar fi bine sa monitorizezi numarul hematiilor facandu-ti un frotiu de sange. Lipsa ei duce la hipoxie lipsa de aer,. si alte minuni. in medie pe un milimetru is in jur de 4 500 000 sau 5 000 000 milioan de hematii. E bine sa tii aproape cu un medic. Incearca sa gasesti un donator de maduva dar na cum o vrea Dumnezeu. Fii tare si sa ai speranta! Dumnezeu e mare!