| robertadenisaroberta a întrebat:

Personalitatea dubla are legatura cu bipolaritatea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ImiUrascViata a răspuns:

Nu neaparat. Asta inseamna ca treci brusc in mod inconstient de la o stare la alta cand esti bipolar. Sau in mod constient daca esti ceva ca un fel de actor. Iar viata dubla inseamna sa duci 2 vieti separate exact cum scrie adica sa zicem in timpul zilei esti o bibliotecara plictisita iar in timpul noptii lucrezi la night club in Torino xD (nu o lua personal, era o gluma partea cu Torino)! Si sper ca ti-am raspuns la intrebare intr-un mod cat mai clar. Funda? xD

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred. Matusa mea e bipolara si nu are dubla personalitate, pur si simplu isi schimba foarte des si violent starea.

| Mewlyn a răspuns:

Nu. Bipolaritatea e o formă de depresie și se manifestă prin schimbări bruște de stare (de la manie (euforie) la tristețe. Personalitatea multiplă este o boală mentală, un om având mai multe personalitați. Există personalitatea dominantă care se manifestă în marea parte de timp și personalitatea/țile care sunt doar alternative. Personalitațile nu se cunosc între ele, omul fiind de cele mai multe ori în stare de uitare, nu ține minte ce a făcut atunci când își schimbă personalitățile între ele.