| OneReason a întrebat:

Personalitatea multipla e o boala'?

sau o tulburare?

Dau funda! Cine imi explica!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Personalitatea multipla este o afectiune psihica, cauzata de probleme de anturaj sau soc psihic.
Se trateaza prin investigatii psihiatrice specifice.

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Personalitatea multipla sau tulburarea de identitate disociata

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Boala; sra geamana cu schizofrenia.

| Anaandreea11 a răspuns:

Nu cred ca se poate numi chiar boala. Multe persoane o au, inclusiv eu. Deci trec de la fericire, positivitate la melancolie și plâns. laughing Cred ca la un momendat vei învața cum sa te controlezi.

| whatevernvm a răspuns (pentru Anaandreea11):

Nu cred ca ai idee ce vorbești. Dacă schimbi starile des și brusc nu ai personalitate multipla. Nu mai țindeți sa minimalizati problemele psihice aiurea

| RAY a răspuns (pentru Anaandreea11):

Aia e Tulburare bipolară, tu stii ce inseamna personalitati multiple?

| Neyter a răspuns (pentru Anaandreea11):

Eu deja am invatat cum sa-i tin sub control dar uneori mai scapa

| Neyter a răspuns:

Nu e o boala si nici o tulburare, eu am pers multipla dar nu sunt bolnav sau ceva

| Sava_Marius_2001 a răspuns:

Cel mai bine consulta un psiholog