| janine9815 a întrebat:

Peste cateva zile o sa merg la dentist pentru extractia unei masele de minte. Am o intrebare, o sa doara? Ma refer aici la antestezie si la zilele de dupa disparitia efectului anesteziei.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Jameson a răspuns:

O intepatura mica la anestezie si doar atat.

| RubikSD a răspuns:

Depinde de doctor, daca are spray de "amorteala" nu mai simti nici o intepatura (marturisesc din propria experienta, dupa ce mi-a dat cu spray nici n-am mai simtit seringa).
Daca nu are spray, daca iti e foarte tare frica il rogi sa incerce sa ti-o scoata fara anestezie(o sa doara ceva mai mult) sau accepti injectia(e ca o piscatura de tantar).

| Alexandru_2015 a răspuns:

Pai din fericire nu vei simti nimic la inceput insa cand o sa tio extraga vei simti o mica inpunsatura si va face un zgoot de gen CRRR iar ziua urmatoare nu te va durea prea tare insa desigur va durea putin pana se vindeca lucul mult curaj pa pa!

| Jianu_Andreea_1994 a răspuns:

Nu, nu te va durea in timpul extractiei caci vei avea anestezie. Insa dupa, depinde de organism, in principiu te va durea cel putin in prima zi, dar daca vei bea ceaiuri calde si vei mai lua si cate o pastila cu ibuprofen nu vei mai avea dureri. Sper ca te-am ajutat!