| anonim_4396 a întrebat:

Bună, TPU! Se poate muri de la extracția unei măsele (nu cea de minte)? Mi s-a spus că am făcut o infecție care a afectat măseaua din interior, iar ultima soluție este extracția ei, pentru a nu mai durea sau afecta ceilalți dinți. Ironia sorții face ca, cu ceva timp înainte, eu să fi auzit câteva persoane vorbind (în incinta unui spital) despre cum o persoană a decedat după ce i-a fost scoasă o măsea (nu s-au dat mai multe detalii despre asta, din păcate).
Știu, este o întrebare foarte stupidă, dar am anxietate generalizată și mintea mea se gândește la cele mai haotice și macabre scenarii, fiindu-mi chiar teamă să merg să mi se efectueze procedura.
Vă mulțumesc în avans pentru răspunsuri și timpul acordat! Crăciun fericit! ❤️

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Buna,

Nu ii face griji, nu se moare. Persoanele care chiar au patit asta... sufereau mai mult ca sigur si de alte afectiuni, cel mai probabil la inima.

Nu trebuie sa iti fie frica, extractia o sa fie rapida si fara probleme. Nu trebuie sa te gandesti la tot delul de scenarii, asa faceam si eu laughing (si inca mai fac).

Controleaza-ti mintea, gandeste-te ca nu trebuie sa faci asa, asa fac eu... nu ma gandesc la nimic, pentru ca stiu ca din gand in gand se ajumge la tot felul de lucruri.

Inca odata, nu ii face griji. Craciun fericit si tie, si numai bine! ^^

| Seulbi a răspuns (pentru DoarBogdan):

La câte se întâmplă în ziua de azi, chiar e imposibil să nu te lovească câteva scenarii şi gânduri nasoale... laughing
Voi încerca să gândesc pozitiv şi să îmi stăpânesc teama.
Mulţumesc pentru răspuns şi sfaturi!

12 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De măsea nu se moare, dar de groază, da. Citește Honolulu de Somerset Maugham, să vezi cum se moare de groază. Așa că tratează anxietatea, ca să nu mori de ea.

| Seulbi a răspuns (pentru sadrian46):

Mulţumesc pentru recomandare şi răspuns!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai da, daca mai stai mult cu infectia aia, poti sa mori inainte sau dupa extractie, fara legatura cu extractia. Scapa urgent de problema si lasa gindurile stupide. Sanatate!

| Seulbi a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mi s-a oferit tratament cu Augmentin şi mi s-a spus să revin după sărbători pentru extracţie.
Mulţumesc pentru răspuns!

| Yuoia a răspuns:

Eu cred ca ai inteles gresit ce ai auzit. De la extractie, nu mori. Poti sa mori daca nu indepartezi infectia sub o forma sau alta. Poate fi indepartata si fara extractie.
Stomatologul a spus ca trebuie scoasa? Daca e masea "de lapte" poti sa o scoti linistit. Creste alta. Daca e masea definitiva, viziteaza cat poti de repede alt stomatolog. Poate salvezi maseaua.

| Seulbi a răspuns (pentru Yuoia):

Conversaţia era ţinută între o asistentă şi un domn care venise la dentist şi se plângea de faptul că i-a fost scoasă o măsea şi că nu ştie ce să mai facă şi cu dentiştii din România. Asistenta i-a dat exemplul acelei persoane care a murit după ce i-a fost scoasă o măsea, dar nu a apucat să dea mai multe detalii pentru că a fost întreruptă...
Da, stomatologul mi-a spus că infecţia a făcut o daună care nu mai poate fi reparată, aşa că ultima opţiune rămâne extracţia măselei (şi, din păcate, nu este una de lapte). Momentan, mi-a oferit tratament cu Augmentin şi mi-a spus să revin după sărbători pentru a o scoate. M-am gândit şi la opţiunea de a merge la alt stomatolog pentru o altă părere, dar nu ştii în cine să mai ai încredere zilele astea?
Mulţumesc pentru răspuns!

| zilog a răspuns:

Ai prostie si esti un om manipulabil chestia asta cu anxietatea este o nouă modă de manipulare a maselor de oameni pentru ca să ii facă seă se simtă retarzi
si incapabili să facă ceva cu mintea si mâinile lor!
pentru ca să accepte mai ușor atunci când osă se propună la nivel global ca toti anxiosii să fie eutanasiați pentru că și așa sunt anxioși adică nu sunt buni de nimic și consumă mâncarea degeaba!
Iar în acel mnoment tu manipulat fiind și subscriind la acestă idee care vi-se bagă tuturor în cap că ați fi retarzi si oligofreni
o să te duci de bună voie și o să cerșești să te eutanasieze și pe tine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se moare pentru ca infectia ajunge in sange. Daca dentistul nu vede ca e infectat atunci o sa faca extractia. Probabil se injecteaza si niste antibiotic.

| Seulbi a răspuns (pentru anonim_4396):

Dentistul mi-a oferit tratament cu Augmentin şi mi-a spus să revin după sărbători pentru extracţia ei.
Mulţumesc pentru răspuns!

| Irinelp a răspuns:

În România se moare din orice, dacă o persoană moare după extragerea unui dinte sunt mai multe motive, 1 acea persoană nu suporta sau era alergic la anesteziantul folosit pentru că medicul nu a făcut analizele pentru a vedea alergiile pacientului.2 Nu sa verificat starea de sănătate a pacientului pentru a vedea dacă suferă de alte boli. 3 Nu sa extras cum trebuie măseaua. Normal medicul are obligația de a verifica toate aceste lucruri înainte de a extrage o măsea, dar ei vor să opereze pe repede înainte doar pentru bani.

| Seulbi a răspuns (pentru Irinelp):

Asta este şi cea mai mare frică a mea; faptul că în România se moare şi de la cea mai mică problemă. Nici mie nu mi s-au făcut analize de sânge, ci doar radiografiile în urma cărora a văzut situaţia cu infecţia de acolo. Acum, rămân temerile legate de motivele menţionate şi de tine...
Mulţumesc pentru răspuns!