| anonim_4396 a întrebat:

Peste o lună eu şi familia mea mergem în Italia.Desigur că asta implică şi plajă şi aşa mai departe.Numai că mie îmi vine menstruaţia, din ce am calculat, pe 30 iulie, iar noi plecăm pe 28, biletele fiind cumpărate deja... Vom sta o săptămână, iar menstruaţia mea ţine 6 zile.Nu vreau să folosesc ob-uri pentru că mi se par foarte incomode.
Am citit pe internet despre metode prin care pot stopa menstruaţia, cum ar fi vitamina ca, clorocalcin etc. Aş vrea să ştiu, din propria voastră experienţă cum acţionează acestea şi dacă sunt eficiente.
Le pot lua chiar dacă sunt minoră, de la farmacie, fără reţetă?
Aceasta este o oportunitate unică pentru mine şi nu vreau să îmi stric vacanţa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Natashha a răspuns:

Eu am folosit vitamina K, e foarte buna si nu are reacti adverse, am luat`o cu 3 zile inainte si nu am avut nimichappy.dar luna viitoare iti vine mai mult, asta e totwinking
decat clorocalcin ia mai bine vitamina ca, e si mai buna e si mai ieftina

8 răspunsuri:
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Vitamina "K" este cunoscuta si sub denumirea de Fitometadiona. Nu cred ca le poti lua fara reteta, dar cred ca reteta o poti obtine da la medicul tau de familie. Ceea ce iti si recomand ca vizita, caci acolo poti afla cel mai bun sfat. Nu stiu daca este cazul sa iti dereglezi organismul pentru o simpla programare de vacanta. Aceasta dereglare indusa, de nivel hormonal, poate avea consecinte grave mai tarziu. De ce nu OB-uri? Prima data este greu. Apoi te vei obisnui cu ele.

| Paprik a răspuns:

Vitamina K trebuie luata injectabil pentru intarziere si este eficientahappy.
Mai bine mergi la un medic sa nu iti strici vacanta de tot.
Noroc!

| Miriam55 a răspuns:

Nu vroiam să folosesc ob-uri, am mai folosit, nu mă simt deloc bine cu ele.Cu mama nu pot vorbi pentru că mama nu este aici, nu merg cu ea în vacanţa asta orişicum.Medic de familie nu am.

| Ţiiţţţu a răspuns:

Nu cred ca ti se vor da fara reteta sh dupa s-ar putea saiti vina neregulat sh cu dureri ft mari, mai bine incearca ob-rile ca dupa 1, 2 o sa t obisnuiesti pup

| Amachia a răspuns:

Eu zic sa consulti mai bine un medic sa nu te iei dupa tot ce scrie pe net
sau daca nu vrei mai bine foloseste ob-uri decat cine stie ce metode care iti pot afecta thinking

| qCristiana a răspuns:

Unele se pot lua daca esti minora unele nu dar sunt ceva mai periculoase pentru te oti infecta f usor funda?

| franci a răspuns:

Vorbeste cu mama ta si explica-i situatia astef in cat sa intrebe un medic ce este mai bine sa fiind si minora. vitamina ca iti va deregla menstra si pentru urmatoare luna nestiind dupa cand vei mai avea. parerea mea asta este. sper ca te-am ajutat. fundita daca ti-am fost ede ajutorbig grin

| Myhaela_3016 a răspuns:

! doamne ceee...laughinglaughingrolling on the floornai mama? trebuie sa fii cea mai buna prietena cu eaalaughing