| AndreeaEM a întrebat:

Hei. As vrea sa imi opresc menstruatia pentru o perioada de o saptamana. Precizez ca trebuie sa imi vina azi, maine. Am auzit de vitamina k sau clorocalcin. Orgametril este si el o versiune...dar cica poti ramane insarcinata. Asta am citit pe net. In orice caz ma voi interesa la farmacie, dar nu vreau sa merg nedocumentata acolo. Multumesc. Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Tratamentul cu Orgametril nu trebuie inceput mai tarziu de 3 zile inainte de data presupusa a menstruatiei, dat fiind riscul mare de sangerare. Oricum, acest medicament estrogenic nu se ia dupa ureche, riscul de reactii adverse fiind foarte mare.Du-te la un ginecolog si spune-i ce doresti.

7 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cum sa ramai insarcinata de la anticonceptionale? Orgametril este bun dar va trebui sa intrebi farmacistul despre modul cum trebuie sa il intrebuintezi. Distractie placuta!

| AndreeaEM explică (pentru EmaS):

Multumesc pentru raspuns. Stiti cumva daca ingrasa?

| EmaS a răspuns (pentru AndreeaEM):

Da,eu am folosit orgametril timp de trei luni pentru ca am un fibrom uterin care mi-a creat probleme, dar stiu persoane care au folosit timp indelungat si s-au ingrasat.

| JnY a răspuns:

Ramai insarcinata de la vitamina k?laughing) Sau ce spui tu acolo?

| AndreeaEM explică (pentru JnY):

Aoleeeeu, ce ne my intelegemlaughing. Nu. Am citit pe net niste cacaturi ca cica orgametril ar fi un tratament pentru a ramane insarcinata. de aceea am intrebat. Deci ma poti ajuta cu un sfat sau

| JnY a răspuns (pentru AndreeaEM):

Orice ai face pentru a-ti opri menstruatia nu e ok, insa un tratament cu calciu, fier si magneziu iti opreste mentruatia insa doar daca il iei in timpul menstruatieihappysi daca iti este recomandat.