| vlad93fcv a întrebat:

Pff ce remediu imi recomandati si mie pentru durerea de gat crying? Am facut aseara baie. apoi am iesit in oras si de dimineata m.am trezit cu gatul intepenit. numai pot, trebuie sa ma intorc cu tot corpul ca sa privesc intr. o parte, ma doare de mor straight face Am incercat si cu masaj si tot degeaba!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alexandra. a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie! Este groaznic! Eu mi-am dat cu Diclofenac. Parca asa se numea.Este un gel, si simti racoare de la el.La mine a functionat, m-am simtit mult mai bine dupa ce m-am dat ceva timp cu acel gel. Dar m-a tinut vreo 2-3 zile durerea. sad

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se numeste torticolis. Unge-te cu un atiinflamator de tip Ketnal Gel sau Ben Gay si ia pastile: antiinflamator (ketonal sau diclofenac) si decontracturant muscular (clorzoxazon). Atentie, medicamentele se iau numai dupa masa, pe durata tratamentului nu se consuma alcool absolut deloc. O sa iti treaca in 4-5 zile in cel mai bun caz.

| tyana a răspuns:

Buna! Ai ceea ce se numeste torticolis, contractura dureroasa a muschilor gatului.Ai nevoie de un miorelaxant numit clozoxazona, un antiinflamator de genul nurofen si un unguent tot pe baza de antiinflamatoare cum ar fi fenilbutazona.Atentie mare insa, clorzoxazona si nurofenul iti pot irita foarte tare stomacul de aceea trebuie sa le iei dupa masa iar daca ai deja probleme cu stomacul ar trebui sa eviti sa le iei sau sa folosesti un pansament gastric.De asemenea dupa masaj, ceva comprese calde puse acolo(sare incalzita pusa intr-un ciorap) ar trebui sa te ajute.La farmacie poti primi indicatiile necesare despre medicamente si cum trebuie administrate.Multa sanatate!

| anad a răspuns:

Are dreptate tyana! Tine si sare calda pe locul dureros si sigur vei simti macar o ameliorare.

| mihaa a răspuns:

Asa am patit si eu intr-o dimi m-am trezit si si am facut o miscare brusca ca capul si am ramas intepenita
nu puteam sa imi intorc gatul, ma intorceam cu tot corpul
la fel a patit si un concurent de la dansez pentru tine
2 zile m-a tinut durerea si prin masaj se poate rezolva
sau unguent ketonal

| vlad93fcv explică:

@fragolina laughing) nu ma mai face sa rad ca ma doare mai rau Multumesc pentru sfaturi fetelor dar credeti.ma ca m incercat un sac de geluri de dimineata si pana acum crying fara niciun efect, plus ca maine am meci si nu vreau sa par ca ma uit doar inainte laughing)

| perla a răspuns:

Vezi daca te uiti prea lung dupa fete? fa-ti un masaj cu voltaren crema este in farmacie

| cristyanno1 a răspuns:

Salut...si eu am probleme cu racelile si cu durerile in gat si de fiecare data cand am simptomele unei raceli mergi imediat la farmacie si cumpar TERAFLU EXTRA si raceala nu mai apuca sa ma cuprinda atat de tare incat sa o dau in doctori si alte cele...incearca sa vezi ca va fi bine!

| elvisedy a răspuns:

Foloseste crema rosie pe baza de aloe

| Yuuki_5557 a răspuns:

Poti lua paracetamol sau aspirina pana mergi la doctor.

| japan a răspuns:

Foarte repede iti trece daca faci o injectie cu algocalmin