| different a întrebat:

Piercing in limba! Help!
Vreau sa-mi dau piercing in limba la o prietena care a spus ca se pricepe. Imi este putin frica pentru ca nu stiu toate riscurile... M-am informat bine pe net dar nu stiu ce sa mai cred. Este adevarat ca poti ramane mut daca nu se da corect gaura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| andreivmarin a răspuns:

Nu, insa risti sa o lasi fara o parte din papilele gustative
cand dai gaura insearca se nimeresti chiar pe mijlocwinking

16 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Daca tot vrei neaparat sa-ti pui piercing du-te la un salon specializat. Nu te increde in cineva fara experienta. Totusi eu nu te sfatuiesc sa iti pui. Iti distrugi papilele gustative si gura este un focar de infectie. Se vindeca foarte greu orice rana si poti sa nu suporti piercingul. Te va durea mult timp pana sa se vindece si iti va fi greu sa mananci. Dar oricum faci cum te gandesti - este suferinta ta, la o adica. Totusi du-te la un specialist.

| andre999 a răspuns:

Nu, nu poti sa ramai muta dar poti sa te infectezi daca cea care iti da gaura foloseste ustensile nesterilizate si daca nu foloseste manusi.
Ai grija o infectie cu bacili sau coci este foarte probabila daca nu respecti masurile de igiena de mai sus.

| Stefania a răspuns:

Cel mai sigur e la salonstraight face. Nu crede prietenei tale poate ca stie, dar poate ste infectat acul ...Domane ferestesad

| madia a răspuns:

Mai bine ai merge la un salon... Ti se poate infecta limba, si e cam nasol sa se umfle.
Plus ca durerea este foarte mare...limba fiind puternic vascularizata.

| anda_1885 a răspuns:

In ultima saptamana doua pers. pe care le cunosc si-au facut piercing. Nici una in limba, amandoua in buza. Cu toate ca nu au folosit acelasi 'ac', la amandoua l-i sa inflamat. La una dintre ele infectia este fizibila doar pe "int". Singura nu o sa reusesti sa ti-l faci cum trebuie, o sa iti fie frica, etc. Mai bine te-ai duce la cineva care se pricepe, dar nu te baza pe prietena ta. Uite, de exemplu, in Galati exista vreo 3 bijuterii la care iti poti face piercing, si coste in jor de 4-5 ron. Cauta astfel le locuri si in orasul tau. Eventual cauta la un salon care face tatuaje, e posibil sa fac si piercing-uri.

| BabyPink a răspuns:

Păi, dacă nu face gaura bine poţi rămâne fără gust.Totuşi dacă persoana respectivă are peste 17 ani, este informată şi ştie ce face, eu zic că e ok.Nu te da pe mâna oricui!
happy

| JustMe a răspuns:

Nu stiu daca e adevarat ca poti ramane mut, dar stiu ca iti poti pierde gustul daca e data gresit gaura.Stiu pe cineva care tot asa si-a dato la o prietena si si-a pierdut gustul...Eu zic ca mai bine la salon sau la prietena aia doar daca esti sigura ca se pricepe

| glamour_5213 a răspuns:

Mai bine du-te la un doctor, sau la un specialist, sa-ti fac pears.
Nu te lasa in baza prietenei tale. Exista prea multe riscuri.

| Silviu591 a răspuns:

Da. daca iti atinge vreun nerv nu vei mai putea vb niciodata. iti paralizeaza limba. du-te la un specialist. dar vezi ca vreo saptamana o sa mananci numai supewinking

| vanillakidd a răspuns:

Daca aia a mai dat si se pricepe at nu stiu thinking si mie mi-a facut un prieten si a iesit chiar ft ok si nu mi-a curs sange deloc... Dar decat sa mergi pe risc fa-ti la un salon, nu costa asa mult ssi macar acolo stii 99% ca iese perfect

| wolder a răspuns:

Citeste aici tot ce trebuie sa stii si lasa-mi intrebari daca vrei:

https://deearockon.wordpress.com/......-in-limba/

http://deearockon.blogspot.ro/2014/07/piercinginlimba.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai cum sa ramai mut. poate doar fara gust happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nuu nici gand cine tia sp porcaria asta eu am 6 pircinguri si am in limba si nu am patit nimic tot o pr mi le-a facut... dar daca vrei mai multe informatii id-u meu alexutza_teodota.pwpyky

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ascultama cu atenite ! Buna sunt un baiat de 14 ani (numele nu conteaza) din Hunedoara,Deva am piercing de 2 zile si sa sti ca limba tzi se va umfla si nu vei vorbi prea calumea pe mine ma luat politia pentru. ca acestia credeau ca sunt beat nu vei mai putea canta fi 100% sigura vei avea probleme in vorbire bine depinde si de la persoana la alta ce am aflat eu ste ca cei care au venele aproape de ata nu se umfla asa tare limba sa continuam daca iti faci piercing o sa te intrebi e drept aoleo e prea in spate nu ma voi putea juka cu el bla bla bla cu calm limba se va dezumfla si vei avea parte de un piercing dragutz happy cu care te vei putea juka non-stop devil despre alimentatie asigurate ca mananci mult inainte sa tzil faci deoarece in prima zi nu vei putea manka nimic a 2-a zii mananka jeleuri,preferabil haribo ursuleti aceaia aluneca usor si nu te va durea limba de la piercing a 2-a zi poti manka mai linistita o supa de teietzei numa buna deoarece e fierbinte ajuta la dezumflarea limbii mai repede bea mult suc RECE ! si ai grija sa ai tija mai lunga sa nu iti blocheze limba eu mi-am facut sambata dimineata piercing in fata blocului mi la facut o prietena ce am avut nevoie pentru a fi un piercing reusit 1 Pierce din piata 2 Ac de granula gri 3 Servetzele pentru a iti prinde limba si a amortio umpik si pentru a scapa de salvia deoarece toata lumea stie ca e purtatoare de microbi succes la salon in deva te va costa 50 de lei cel mai ieftin si facut ca la carte ai grija de tine si nu te impiedic sa iti faci pierce nu doare l-am facut pe viu nici o anestezie orkm bafta si daca iti faci ai grija de el

| vlad98 a răspuns:

Nu poti ramane muta.dar daca este sa fie de poti infecta si la un salon asaca eu toate pirsurile (limba, spranceana si buza) le-am fk la un prieten

| bebelusha_2573 a răspuns:

Nu doare deloc...tonguedetalii...roxy_sexxxy_2007