| nimenii007 a întrebat:

Hey! Buna! Vreau sa imi pun un piercing in limba! Mi`l face o prietena care a mai facut asa ceva! stiu cum sa il ingrijesc si chestii dar mi`e frica sa nu se infecteze!... Ca nu cumva sa imi atinga un vas de sange cand mi`l pune! Voi aveti piercing in limba?! Vi s`a infecat?big grin

4 răspunsuri:
| DulcicaTa a răspuns:

1) Daca introduceti branula intr-o anumita zona (nerecomandata) puteti sa distrugeti simtul gustului sau sa il schimbati (ajungeti sa confundati anumite gusturi).
2) Daca nimeriti din greseala intr-o artera principala dintre cele 2 de dedesubtul limbii, nu mai stati, fugiti urgent la Urgenta! Nu veti reusi sa mai opriti sangerarea, fapt care poate cauza pierderi in cantitati mari de sange si foarte repede, chiar moartea. Suna dur, asa e? Dar sa stiti ca e un sfat prietenesc si adevarat!

Revenind la partea cea mai grava, aceea a unei infectii.Trebuie sa stii ca, daca bijuteria nu e bine dezinfectata inainte de a o aplica, posibilitatea contactarii unor microbi e extrem de mare. Infectia se poate extinde rapid, dat fiind si mediul propice, stindu-se faptul ca la nivelul gurii se dezvolta o serie de bacterii.

| nimenii007 explică (pentru DulcicaTa):

Asta stiam si eu! dar mersii oricum!:p

| DulcicaTa a răspuns:

Pentru a-ti da un raspuns mai simplu da, se poate infecta deoarece un prieten de-al meu si-a pus piercing in limba si i s-a infectat din cauzele de mai sus...

| nimenii007 explică (pentru DulcicaTa):

Daca nu erau sterilizate e normal sa ti se infecteze si + ca depinde de organism