| mya_1054 a întrebat:

Pisica mea are 3 ani si e castrata de 1 an jumate, timp in care nu a avut probleme, a mancat numai hrana royal canin fit 32 si sanabelle sensitive, nu are tendinte de ingrasare, insa de 3 zile face des pipi si putin si la sfarsit face cateva picaturi cu sange si nu se ridica imediat, mai sta cca 1 minut pana se ridica,dupa cateva minute se duce iar la baie se aseaza sa faca,dar sta mult pana mai face doar o picatura si nu se ridica imediat,oare e racita,are cistita,are vreo inflamatie,infectie urinara,sau e piatra la rinichi? nu e apatica,mananca normal,bea normal,urineaza normal cantitativ,doar putin si des si la sfarsit cu sange rosu,la inceput nu era rosu, era rozaliu, de azi e rosu intens.Culoarea urinei e normala,nu miroase,nu e tulbure, e limpede dar cu sange la sfarsitul urinarii, 1-2 picaturi.Multumesc celor ce imi pot impartasi din experienta lor pe care dealtfel nu o doresc nimanui, dar e binevenit un sfat de la cei ce au trecut prin asa ceva cu animalutele lor dragi. Daca conteaza, 10 zile i-am dat tratament cu travogen crema recomandat de medic chipurile pentru o ciuperca la urechi de la scarpinat, in urma puricilor de care sa speram ca a scapat, dupa care se lingea si poate prin inghitirea cremei i-a facut rau...mentionez ca e f bine intretinuta,sta numai in apartament, in ciuda a toate astea trecem prin diferite perioade dificile, critice(ca si oamenii dealtfel)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| mya_1054 explică:

Aladinbeci,pana luni cand desigur am sa merg cu ea la dr,am nevoie de un sfat ce sa ii fac, caldura, albastru de metilen pus pe ceva sa inghita, orice sfat e bun pentru o eventuala agravare pana luni cand voi merge cu sigurantaaaa la dr, mi se pare f mult pana luni, sa nu pateasca ceva si sa nu stiu ce sa ii fac...

| aladinbeci a răspuns:

Mya, cred ca ar fi cel mai indicat sa vorbesti despre asta cu un medic veterinar. Si asta cat mai urgent, pentru a nu se agrava situatia. Eu iti doresc foarte sincer ca pisica sa se faca sanatoasa.