| andreea_7682 a întrebat:

Placarde de celule epiteliale, frecvente polimorfonucleare, frecventa flora microbiana banala si celule levurice de Candida albicans. Ce insemna? E de rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cred ca e vorba despre o analiza de secreie vaginala (nu siu ca nu ai precizat). Rezultatul semnifica ca ai o infectie cu Candida si supraadaugata o infectie cu flora microbiana obisnuita.
Candida e o ciuperca care apare fie ca urmare a consmului de antibiotice, fie ca urmare a unui contact sexual cu o persoana infectata. Flora bacteriana banala ai capatat-o fie prin transfer din colon (daca esti constipata), fie prin nerespectarea normelor de igiena personala si sexuala.
Trebuie sa te intorci la ginecologul care ti-a recoltat proba pentru tratament.

| alexdop21 a răspuns:

laughing Pai daca tu nu stii, noi de unde sa stim, du-te la doctor! Nici macar nu stiu daca e in romana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

o igiena locala in exces poate cauza proliferarea micozelor care in absenta florei de aparare incep sa atace, folosirea irigatoarelor nesterilizate complet, introducerea degetelor in anus si pe urma in vagin sau in vagin dar insuficient spala-te poate crea disconfortul mentionat la care se adauga cele scrise de Brigaela, si sa nu uit lenjeria insuficient clatita, prea multe rufe la masina de spalat duce la clatirea insuficenta a lor si atunci majoritatea raman cu ceva detergenti pe ele, zona genitala este sensibila la astfel de agenti, oricum Candida nu traieste singura ci INTOTDEAUNA cu un al doilea microb sau fung. Starea de imunitate este iar o problema, acesti fungi (Candida ) nu devin patogeni decat cand organismul este slabit si lipsit de aparare (daca ati tinut regim de slabire, daca nu ati mancat suficient in ultimul timp din diverse motive-probleme de stomac, greturi, etc ), atunci organismul se anemiaza si nu mai raspunde corect, deci
o analiza a globulelor rosii se impune chiar daca de multe ori medicul nu o prescrie, ati sa fiti uimita cata dreptate am avut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa fiti, imi cer scuze.

| eumisha28 a răspuns:

Buna andreea.in afara de um medic specialist incearca si google.ro.poti gasi multe in formatii despre tot ce vrei