Întrebare recomandată | Cosa28 a întrebat:

Please Help, va rog nu radeti! puppy dog eyes De 1-2 zile am o usturime cand urinez. Eu cred ca am o infectie urinara.
Ce pot sa fac sa scap fara sa ma duc la doctor? Funda tongue

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
23 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Infectiile urinare se trateaza in primul rand cu antibiotice si de aceea trebuie sa faci o antibiograma pentru a stabili ce antibiotic sa iei.De aceea e bine sa mergi la medic.In plus consuma ceai de merisoare, te ajuta!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Este posibil să fie vorba de o infecţie urinară sau de alt tip de infecţie/vaginită...

Oricum, TREBUIE să mergi la medic pentru investigaţii suplimentare ( sumarul de urină, etc. ) şi tratamentul adecvat!

Toate cele bune.

| BlueOctober a răspuns (pentru bursuc001):

Dadada asta am avut si eu cand eram in Romania, prima vizita la prietenul nostru(Al fetelor ma refer)ginecologul si mi-a dat o lista cu probleme "de rezolvat"hihi, printre care si vaginita, anexita etc etc, oricum asa se intampla mereu te duci cu o problema si te intorci cu 5straight face

| bursuc001 a răspuns (pentru BlueOctober):

Depinde şi de "probleme", dar şi de medic... laughing

| Azre a răspuns (pentru bursuc001):

Corect! Oricum trebuie să vadă medicul o infecție urinară nu trece bînd apă...

| anne0006 a răspuns (pentru Azre):

Poate avea ceva la fiere si ca sa eliine trece band apa sau cei de cozi de cirese

| Azre a răspuns (pentru anne0006):

Gata știu la ce te referi da este adevărat dacă are nisip la rinichi sau la fiere da e corect se elimină prin ceaiuri de cozi de cireșe, coada calului, și așa mai departe.
E bun și răspunsul tău nu e exclus.

| bursuc001 a răspuns (pentru Azre):

Bună, Azµre!

EVIDENT, de aceea i-am şi spus să meargă la medic!

Toate vor să se trateze "acasă", de parcă ar fi fără rost existenţa medicilor...
Dacă ar fi aşa de simplu, atunci am fi o "ţară de medici" laughing

Apoi se MIRĂ când ajung la medic în stare GRAVĂ ( cu diverse complicaţii ), sau peste 10 ani se întreabă de ce NU pot avea copii!

Te cruceşti când vezi răspunsuri de genul : "să bei mai multe lichide, cum ar fi apa plată"!

Doamne-ajută!

| Azre a răspuns:

Obligat te duci la medic să-ți dea un tratament cu ciprinol sau altceva!
Nu trebuie ignorată o infecție urinară mai ales la femei unde se poate extinde și se poate transforma într-o anexită și multe altele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Da,mai mult ca sigur este o infecţie urinară.
Ai cistită.
Până să te duci la medic, bea multă apă să fii sigură că urina ta e diluată, dar mergi la medic, nu amâna!
Te pup!

| DraudeS a răspuns:

Buna ziua!

Da, cel mai probabil este vorba de o infectie urinara.
Cel mai indicat consulti un medic pentru un tratament.

Sanatate!

| Azre a răspuns (pentru DraudeS):

Inconștiența la putere... în loc să spună părintelui de 2 zile stă așa, acum era bine mersi. O să vadă dacă nu tratează peste alte 2 zile cum o să ajungă să urineze sânge și atunci să vezi sperietură...

| DraudeS a răspuns (pentru Azre):

Tineretul...
Eh, oricum, toti vizitam medicul numa' la nevoie. Analizele uzuale le facem numa' la nevoie...sistemul romanesc.

| JASMYNA88 a răspuns:

Eu iau ciprinol. dupa 1 pastila deja ma simt mult mai bine. iau cam 2 la interval de 8-12 ore. 1 sg zi. si m-am scapat de griji! nu rade nimeni draga mea ca toate am trecut prin asta.

| BlueOctober a răspuns:

Acum cateva saptamani am avut si eucryinggroaznic stiu,du-te la farmacie si o sa iti dea farmacista ce iti trebuie,eu asa am facut, mie mi-au dat niste plicuri cu un extract natural de merisoare(afine rosii)care nu au avut cel mai bun efect pentru ca la mine era mai "intinsa"problema, insa am cumparat alte pliculete, am luat unul si a doua zi eram super fresh, de asemenea mi-am cumparat si un sapun lichid pentru zone intime cam scump ce-i drept.Mentionez ca eu nu sunt in Romania, am avut aceeasi problema si in Romania si mi-au dat 3 feluri de pastile si ovule...straight face

| BlueOctober a răspuns:

Aaa si daca vrei naturiste, trebuie sa bei oricum foarte multe lichide, insa de preferat ar fi sa bei muult musetel si codita soricelului, ceai de fenicul..sunt mai multe dar in special codita soricelului,sper ca ti-am putut fi de folos,mai e ceva foaaarte bun se numeste D-Mannose,eu nu am gasit aici unde sunt nicaieri,pentru ca nu stau intr-un oras mare e un orasel micut de tot,insa in Romania am inteles ca e cam la orice farmacie,daca gasesti ia-ti, din informatiile mele a fost salvarea multor femei\fete care au avut cistita, infectii urinare, sper ca te-am putut ajuta, bafta

| AleeAlexaaandraaa a răspuns:

Pai sa bei mai bulte lichide cum ar fi ( apa plata sau ce-l mai recomandat de la pompa)

| cokko a răspuns:

Pune intr-un lighian apa foarte calda, cam cat poti suporta tu, si adauga musetel, daca ai, indicat e sa stai cateva minute in apa aia calda calda

| Trololoolololool a răspuns:

Ceai si apa

| anne0006 a răspuns:

Am si eu aceeasi problema, dar mie mi-a spus doctorul sa beau mai multe lichie (inclusiv apa)incearca si tu, la mine a mers dar nu prea m-am tinut de ceea ce mi-a zpus el

| Azre a răspuns (pentru anne0006):

Nu vindeci o infecție urinară sau infecție cu e-coli doar cu apă trebuie și medicament!

| alice0393 a răspuns:

Buna,am avut si eu ceva asemanator, stiu cat e de groaznic, eu luam chiar calmante uneori.Ar fii de preferat sa te duci la un doctor de familie sau ceva de genul ca sa scapi definitiv pentru ca daca scapi o perioada s-ar putea sa se reintoarca.Eu mai imi faceam bai cu apa calda si cu ceai de coada soricelului, te mai calmeaza.Si nu sta sub nicio forma cu picioarele, burta sau mijlocul la rece. Sper sa te ajute si pe tine, o seara placuta!

| IulianaMarcu a răspuns:

Poti sa-i spui mamaei tale dar ea sigur te va duce la doctor asa ca ar fi bine sa te imbraci mai bine si fara sa mai umbli cu mijlocul gol pentru ca sigur ai o raceala usoara la rinichi :*