| Milenna a întrebat:

Poate sa decurga o sarcina fara nici un simptom?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La început, da, este posibil...

Primul "semn" de sarcină ( dacă apare ) ar fi "sângerarea de nidaţie" = sângerare de implantare a ovulului fecundat în peretele uterului ( numită şi "sângerare de nidaţie" ), care apare la 5-10 zile după fecundare - vezi linkul :
http://www.copilul.ro/......a8154.html

Simptomele de sarcină NU apar aşa de repede : semnele de sarcină apar ( DACĂ apar ) doar din a 2-a lună de sarcină şi PRIMUL semn este întârzierea/LIPSA menstrei ( DACĂ nu apare "ciclu peste sarcină" ).

Vezi 15 semne de sarcină la linkul :
http://www.mamicamea.ro/despre-sarcina/semne-si-simptome-de-sarcina.html

Există "ciclu peste sarcină" : acesta apare cam la aceeaşi dată ( în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ).

Toate cele bune.

| Pinocchio a răspuns:

Nici vorba.
Daca la inceput, in primele saptamani nu ai simptome evidente, sigur dupa avansarea sarcinii vor aparea.
In primul rand lipsa menstruatiei, pe urma raul de dimineata(senzatie de voma), sensivbilitatea aparuta fata de unele alimente, mirosuri, sensibilitatea la nivelul sanilor si multe altele.
Dupa cateva luni deja se va observa si vizibil (iti va creste burta).

| jmekerashu a răspuns:

Absolut fără nici unul este imposibil. Vreo câteva trebuie să fie obligatoriu - http://www.i-medic.ro/......me-sarcina