| anonim_4396 a întrebat:

Poate sa imi spuna cineva cum e primul control la ginecolog? Ce întrebări ti se pune si in ce consta controlul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Pentru ca hormonii aia sunt secretati din sfera ginecologica. Plus i se face o ecografie, care poate arata ovare polichistice.
Biletul de trimitere catre analizele acelea il poate elibera si medicul de familie, dermatologul, ginecologul sau endocrinologul

| Donsavas a răspuns:

Ar trebui sa vb cu ginecologul sa te trimita si catre dermatologie(tratezi cauza dar, în același timp, si efectul asta neplacut numit acnee)

| RaAlexandra a răspuns:

Din întrebarea ta inteleg ca urmeaza primul tau control...vei fi întrebată despre menstruatie, daca ti-ai inceput viata sexuala, daca stii metodele contraceptive. Depinde de varsta pe care o ai si de ce mergi... daca mergi doar sa discuti despre corpul tau sau sa faci un control. Bafta!

| Derosa a răspuns (pentru RaAlexandra):

Merg pentru ca am acnee si de asta mă întrebam ce fel de întrebări mi se v-a pune. Mai ales daca e si mama si ma intreaba acolo daca mi-am început viața sexuală o sa fie ciudat sa spun de fata cu ea, ea nu stie. Am 17 ani

| RaAlexandra a răspuns (pentru Derosa):

Iti v a face cateva teste si probabil vei primi anticonceptionale. Astept vesti bune?

| Bizon95 a răspuns (pentru Derosa):

La ginecolog pentru acnee?!?
WOW
cum s-a ajuns la ideea asta?!?

nu cumva mama ta suspecteaza si s-a dus la ginecolog pentru confirmare?

| AdelinaC a răspuns (pentru Bizon95):

Nu, merge pentru ca medicul care a trimis-o suspecteaza cauze hormonale ale acneei. Si pe mine ma trimisese medicul de familie la ginecolog la 15 ani, tot din acelasi motiv.

| Derosa a răspuns (pentru AdelinaC):

Pai si probleme hormonale nu pot fi detectate din sânge? Mie asa mi s-a spus

| Bizon95 a răspuns (pentru AdelinaC):

Aham, aham, ok, nu spun ca nu te cred, TOTUSI am o intrebare:
DE CE ginecolog si NU ENDOCRINOLOG?
adica doctorul care chiar se ocupa de hormoni!

si vad ca Derosa iti pune practic EXACT aceeasi intrebare tongue