Întrebare recomandată | iolistef a întrebat:

Poate sa ma ajute cineva cu informatii, detalii si/sau remedii naturiste pertinente pentru metastazele osoase la bolnavii de cancer?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MaTrIx8378 a răspuns:

Datorita dezvoltarii fara precedent a industriei farmaceutice si a fortei sale economice, medicina actuala trece prea usor peste valoarea terapeutica a alimentelor naturale, desi insusi Hipocrat, parintele medicinii europene, spunea: "Hrana pe care o ma-nanci sa-ti fie medicament".
Inca de la inceputul anilor "80, asa cum recunosc si Organizatia Mondiala a Sanatatii (Oms) si Organizatia Mondiala a Agriculturii (Fao), numeroase cercetari au scos in evidenta influenta nefasta a unor produ se alimentare in producerea cancerului. Sunt incriminate, in special, carnea si grasimile de origine animala, mezelurile, branzeturile grase si fermentate, margarina, zaharul, conservantii si aditivii alimentari etc., care fie contin sub-stante toxice cancerigene, fie favorizeaza formarea unor metaboliti chimici care initiaza si intretin carcinogenoza. De aceea, astfel de alimente otravitoare nu trebuie consumate nici de bolnavi, dar nici de oamenii sanatosi, care tin sa-si protejeze sanatatea, pentru ca ele inhiba functiile sistemului imunitar. In schimb, in multe produse de origine vegetala s-a dovedit prezenta unor substante citostatice puternice. Acum doi ani, la o conferinta desfasurata la Milano, presedintele Institutului Oncologic European, dr. Umberto Veronesi, spunea: "S-a trecut la un nou mod de analiza si cercetare: in trecut, cautam sa identificam alimentele cancerigene, astazi cautam sa aflam care sunt alimentele antitumorale si ce elemente de protectie contin". Alimente anticancerigene.
1. Fibrele vegetale din cereale, morcovi, telina, sfecla rosie, varza (100-200 g/zi) au efect protector si vindecator in cancerul gastric si in cancerul de colon. Acest lucru a fost evidentiat de un studiu realizat in Belgia, de Albert J. Tuyns. Un alt studiu efectuat in Sua a aratat, de asemenea, ca un minimum de 40 g fibre pe zi, in conditiile eliminarii consumului de grasimi, previne instalarea cancerului mamar si al celui genital la femei. Fibrele vegetale absorb toxinele hidrosolubile si contribuie la eliminarea lor din organism.

2. Vitamina C naturala din sucul unei lamai, din 100 g patrunjel tocat sau dintr-un kilogram de mere s-a dovedit ca are efecte stimulatoare asupra sistemului imunitar si actioneaza ca bioantioxidant hidrosolubil cu rol in distrugerea celulelor tumorale.

3. Retinoizii si colorantii rosii (Betacianine) din 200 ml suc de morcovi, 100 ml suc de telina, 400 ml suc de sfecla rosie, 50 g fructe de padure (catina, afine, coacaze negre), dar si din alte legume si fructe, au dat rezultate foarte bune in cancerul de piele, pulmonar, intestinal, in cel al vezicii urinare si chiar in cazurile de metastaza osoasa. Dupa cercetari de ultima ora, retinoizii s-au dovedit a fi substante citostaticefoarte puternice, care reduc capacitatea de diviziune a celulelor, fortand celulele tumorale sa-si reia functia de origine.

4. Usturoiul poate fi o mare speranta pentru multi bolnavi de cancer aflati in suferinta. In 1996, un grup de cercetatori americani, in urma unor studii laborioase publicate in jurnalul "New York Times", au reusit sa demonstreze ca: "Usturoiul da bune rezultate in tratarea cancerului de plamani. Doar 10 micrograme de Dialil Trisulfida (Dats), substanta pusa in evidenta in usturoi, pot incetini cu 47% dezvoltarea celulelor canceroase in plamani, iar 100 micrograme de Dats distrug total aceste celule tumorale". Observatii anterioare au aratat ca alte doua substante care se gasesc in usturoi - S-alicistina (Sac) si Dialil Disulfida (Dads) - dau bune rezultate si in tratamentul altor tumori maligne. In plus, contine si arsenic, care este citostatic si stabilizeaza efectele retinoizilor. Efectele antitumorale ale usturoiului sunt cunoscute inca din medicina romana sau cea egipteana, dar iata ca acum cercetarea stiintifica moderna de laborator innobileaza si confirma aceste cunostinte, ce apartin istoriei medicinii. Indicatia terapeutica este ca persoanele interesate sa consume 10-15 g usturoi/zi (echivalentul a 2-3 catei de marime mijlocie).

5. Polenul este administrat sub forma de pulbere in proportie de 30-40 g/zi (sau in asociere cu fructe de catina). Prin bogatia sa remarcabila in substante vitale este cel mai eficient fortifiant si regenerator al organismului, iar prin unele substante ca rutina (sau galben vegetal 17 mg%) contribuie activ la resorbtia tumorala.

6. Laptele de capra, spre deosebire de laptele de vaca, contine un acid organic puternic care s-a demonstrat ca opreste evolutia cancerului aflat in stadiul incipient, dar are efecte benefice si in unele cazuri terminale, cu metastaza osoasa. In tratamentul bolnavilor de cancer, laptele de capra se poate consuma in reprize scurte de 2-3 zile, alternand cu perioade de dezintoxicare (regimul Oshawa).

7. Cerealele, in special graul si hrisca, actioneaza similar medicamentelor antioxidante, antitumorale, iar pe de alta parte ele reprezinta si o baza nutritiva excelenta, fara toxine si usor de digerat. Se pot consuma sub forma de fulgi (musli), terci, fierte sau chiar crude (hrisca inmuiata in apa doua ore), simple sau in asociere cu sucurile de legume si fructe.

| iolistef explică (pentru MaTrIx8378):

Multumim!

| MaTrIx8378 a răspuns (pentru iolistef):

Nu merit o fundita?tongue, pentru ajutorul acordat.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Metastazele osoase sunt raspandirea cancerului la oase. Apar mai frecvent in cancerul de san, de prostata, de plaman si de stomac, dar pot aparea in orice cancer. Sunt foarte dureroase, dar adesea durerea raspunde foarte bine la radioterapie paleativa pe locul dureros. Nu exista remedii, din pacate, cu atat mai putin naturiste. In cazul lor, pacientul primeste tratament simptomatic (sa nu aiba dureri) si ar trebui sa primesca de la familie mult confort psihic si fizic.

| iolistef explică (pentru Brigaela):

Multumesc mult!

| KodrutZ a răspuns:

Daca deja discutam de metastaze, e cam nasoala treaba. Ia si cauta pe YouTube, sint citiva doctori americani care au obtinut rezultate excelente doar printr-o dieta (raw/vegan, cu diverse recomandari), insa nu stiu daca au reusit sa scape de cancer ajuns deja la metastaza.

| Empathizer a răspuns:

Nu exista un remediu, fie el si naturist, care sa vindece metastazele. Dar regimul vegetarian, cu multe cruditati, ajuta mult la incetinirea evolutiei si ameliorarea simptomelor. Cu legume si fructe bio sau macar organice. Laptele, in cantitati mici, e si el permis, dar nu lapte procesat industrial, ci lapte proaspat natural, nefiert, provenit de la una si aceeasi vaca sau capra.
Ceaiurile sunt si ele de ajutor: ceaiul de napraznic (1 cana pe zi), preparat ca infuzie (adica oparit, nu fiert), si ceaiul preparat dintr-un amestec de patlagina, plamanarica, lumanarica, silnic/sâlnic si muschi de piatra (tot sub forma de infuzie, 2 cani pe zi).

Dar ai mare grija, orice varianta de tratament naturist ai folosi, nu neglija si nu intrerupe sub nicio forma tratamentul recomandat de oncolog.