| nicp a întrebat:

Poate un aliment sa cauzeze alergie dintr-odata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gabimaris a răspuns:

Poate sa inceapa totul cu o sensibilitate la acel aliment pe care sa nu o sesizezi si apoi eruptii de toate felurile si nervozitate, agitatie sau dimpotriva apatie isi pot face aparitia brusc si aparent fara logica! Si nu numai alimentele pot genera alergii brusc: medicamentele sunt in aceeasi categorie de alergeni, animalele (parul si secretiile lor), e groaznic sa recunosc, dar tot ce ne inconjoara poate la un moment dat sa ne creeze discomfort de felul asta care sa se manifeste mai mult sau mai putin sub forma unor alergii!

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

De obicei un aliment cauzeaza alergie dintr-o data. Poti sa-l mananci de 100 de ori si a 101 oara sa faci alergie de la el.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

DA.Am patit si eu asta.De la capsuni......si am mancat de nenumarate ori si nu am avut nimic.

| nicky a răspuns:

Da, mai ales la copii dar si la adulti.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Da.sad Mai ales daca acel produs este expiratbig grin

| DenissaDeea a răspuns:

Da, mai ales cand nu stii ca ai alergie la acel aliment se poate ajunge si la ceva grav cu sanatatea ta.

| cely a răspuns:

Da

| DiMoDi a răspuns:

Categoric! nu trebuie să fie expirat, e suficient să fii tu alergic la un singur ingredient din compoziţia lui! iar manifestările pot apare la căteva minute!
Ştiu din propria (şi neplăcuta) experienţă personală!

| Dr.StomatologG.G. a răspuns:

Da, cu siguranta! Un consum in exces a unor alimente poate provoca alergie. Cel mai bun exemplu este consumul excesiv de capsuni.

| andi a răspuns:

Da.nu mii s-a intamplat dar am auzit cazuri

| nicp explică:

Multumesc pentru raspunsuri. Pentru zazu1972, pana intr-un an i-am dat fetitei: galbenusul de la ou, ulei de masline si ananas (nu din conserva). Probabil te referi la produsele din comert care contin ou, la conservele cu ananas. Iaurturile cu fructe mi le refuza oricum.

| buburutza a răspuns:

Da. Mie mi s-a intamplat de la oua. Si erau proaspete! Si am mancat ani de zile, dar atunci s-a intamplat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, mai ales alimentele care contin coloranti artificiali. daca te referi la copil sa stii ca nu este bine sa ii dai iaurturi "colorate"cel putin pana la varsta de 1 an. evita capsunele, fructele de padure, ananasul, oul, cacao, uleiul de masline, piersicile, pateul, parizerul, salamul, ton la conserva si in general ce este ambalat sau conservat, la copilul mic pana in jurul varstei de 2 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Da, categoric.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, ma refer la faptul ca este bine sa eviti oul, de exemplu pana intr-un an, este alergenic, pestele de mare este indicat si cel de rau mai putin.ca nu are copilul nimic este altceva, slava domnului ca nu are nimic, dar este indicat pentru a nu avea surprize cand o sa fie mai mare.este foarte usor sa declansezi o reactie alergica. la copii alergiile atipice sunt foarte des intalnite.