| anonim_4396 a întrebat:

Calculatorul poate sa cauzeze probleme de vedere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Multi spun ca da, dar eu petrec uneori si cate 13-14 ore pe zi in fata laptop-ului, si am o vedere perfecta, si se intampla asta de cativa ani. Iar cand nu am ochii in fata laptop-ului, ii am in fata telefonului.

| gelu1970 a răspuns:

Da. eu am ajuns sa am nevoie de ochelari cand deschid un pc sau un laptop. si uneori cand folosesc un laptop.

| CuriousStuff a răspuns:

Monitorul poate, orice monitor/ecran, nu doar cel de la calculator. Si nu doar ca poate, ci si cauzeaza daca e folosit timp indelungat, indiferent ca e cu tub sau plat sau oridecare.

| Superior a răspuns:

Da,dar cu astia n-ai stres.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da,dacă petreci mult timp din zi în faţa lui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doar daca ai monitor din acelea vechi cu tub catodic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu numai pc-ul(calculatorul)ci si tv-ul, tableta, telefonul etc., tot ce are ecran.

| RoxanaY a răspuns:

Da. Spre exemplu mie incepuse sa mi se zbata ochiul si sa vad un ic incetosat de la cat de mult stateam in fata PC-ului. De cand a mai renuntat la stautul pe PC(am mai,, taiat" din portii) a inceput sa nu mi se mai zbata ochiul si sa nu mai vad incetosat. Acum nu mi se mai zbate ochiul si nu mai vad incetosat deloc. Concluzie: Statul prea mult in fata PC-ului, TV-ului etc. cauzeaza probleme de vedere.

| cristinel375 a răspuns:

Daca il folosesti in exces, poate cauza probleme.

| Gimmy97 a răspuns:

Daca ai mionitor plasma, nu.