| anonim_4396 a întrebat:

Poimaine merg la aquapark si vreau sa stiu daca pot intra in apa daca port lentile de contact? Funda love struck

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| spiridus25 a răspuns:

Cand sa nu purtati lentilele de contact

Lentilele de contact nu trebuie purtate in anumite conditii de sanatate sau de mediu. Conditiile care pot Impiedica sau influenta utilizarea lentilelor de contact intr-o maniera sigura cuprind:
Alergii, inflamatii, infectii sau iritatii ale sau in jurul ochilor sau pleoapei.
Stare de sanatate slabita cum ar fi in caz de raceala severa sau gripa.
Utilizarea unor medicamente, inclusiv cele destinate ingrijirii ochilor.
Film lacrimal deficitar (ochi uscat).
Medii excesiv de uscate sau cu praf care fac portul lentilelor de contact neconfortabil.
Sporturi acvatice fara a folosi ochelari speciali de protectie.
Pot innota in timp ce port lentile de contact?

Nu se recomanda purtarea lentilelor la inot, pentru ca risti sa le pierzi, iar clorul si microorganismele din apa se pot depune pe lentila, crescand riscul de infectii si iritatii oculare.

1 răspuns:
| TheHobbitHere a răspuns:

Cum a zis ea.