| alexalexandrusincerul a întrebat:

Pot folosi pentru a calma arsurile solare si crema pentru protectie solara? Chiar daca nu mai stau la soare? Ajuta si aceasta la ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cremele solare sunt pentru prevenirea arsurilor, nicidecum dupa arderea pielii.
Daca aplici asemenea creme pe pielea deja arsa, atunci te poti infecta foarte usor.

Cel mai bine e sa mergi la o farmacie, arati arsura, poate ei iti pot da ceva sa pui pe rana.
Daca nu, mergi la un medic dermatolog.

| Sofer a răspuns:

Crema aia te ajuta doar dacă stai la soare sa nu te ardă.

| alina2k18 a răspuns:

Nu, nu ajuta la nimic.
Foloseste eventual un spray pentru arsuri gen acesta https://comenzi.farmaciatei.ro/......rm-p322875
Pe pielea curata si uscata intotdeauna.
Daca ai in casa gel de aloe vera e bun si acela.
Poarta protectie solara ziua, pielea este sensibilizata acum.
Spala-te cu un gel de dus bland fara parfum.

| CryLulu a răspuns:

Iaurtul, apa rece dar nu pune gheata, aloe vera are beneficii in a calma diferite eruptii sau probleme ale pielii, diferite creme si solutii ce le poti cumpara de la farmacie.

| irezistibilul a răspuns:

Nu cred, crema pentru protectie solara te ajuta doar sa te protejezi de la soare atunci cand esti la expozitii solare prea mari. Daca o folosesti cand nu mai stai la soare nu cred ca o sa te ajute cu nimic. Ceea ce te ajuta cu arsurile, umflaturile sunt compresele cu apa rece, crema de piele, pliculetele de ceai de musetel, iaurtul rece, si vitamine, ketonal ca sunt antiinflamatoare.