Întrebare recomandată | BlaBlaAnnie a întrebat:

Voi merge la mare timp de 2 saptamani si vreau sa ma bronzez, dar am pielea foarte alba, as putea spune exagerat de alba, aproape stravezie si mereu ma ard. Voi folosi o crema de protectie cu spf 50 bineinteles. Ce sa fac sa evit arsurile solare si sa ma bronzez cat mai mult?

11 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Eu zic sa stai cate 30 min la soare, dupa care te retragi la umbra alte cateva minute, si tot asa pentru a evita arsurile solare! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In doua saptamani ai tot timpul sa-ti faci bronz frumos.Prima zi stai numai de la 8, 30 la 9.Si seara la apus dupa ce cade soarele.Asa faci in fiecare zi si treptat maresti un pic timpul de plaja.NU stai la soare intre ora 11 si 15. Cand stai la soare si simti acele furnicaturi, e semn ca pielea incepe sa "coaca".Te retragi.

| dragodana a răspuns:

Salut! NU pleca la mare fara antrenament! Adica fa plaja la piscina sau acasa. Putin cate putin.Protectia solara trebuie sa fie nelipsita.Scade indicele spf gradual.Ca lotiune after sun recomand uleiul de masline.Calmeaza pielea.

| dragodana a răspuns:

Salut! NU pleca la mare fara antrenament! Adica mergi la piscina sau fa plaja acasa.Scade indicele spf gradual.Ca lotiune after sun recomand uleiul de masline pentru ca va calma pielea.Fiind atat de alba tot te vei arde, dar ar fi bine sa faci chestia asta acasa.Soarele este mai puternic la mare si ar fi pacat sa ratezi zile de plaja.

| kteichd a răspuns:

Mergi intre orele 8-12 maxim si 4-6 cand se intuneca...

| Uza a răspuns:

Nu exagera cu soarele! cel mai indicat e sa stai dimineata 9-11 sau 17-20, chiar nu e de gluma,respecta aceste ore, mai ales ca ai pielea alba.
Foloseste crema/ulei cu betacaroten,se gaseste mai AVON(e chiar bun), NIVEA,etc. plus o crema cu SPF cat mai mare,in primele zile,dar sa fi atenta la ambalaj,sa aiba substante atat pentru UVA cat si pentru UVB,ca de exemplu,tu avand pielea alba,te dai cu o crema cu SPF,dar ea poate sa contina doar filtre de UVA si astfel,tot de arzi,asa ca sa fii atenta la ingrediente,poti citi pe net mult mai multe informatii.
Poti incerca sa mananci morcovi, acum nu stiu, eu nu am incercat, dar am auzit ca favorizeaza accelerarea bronzului.
Cu rabdare si cu grija, in 2 saptamani vei capata o culoare frumoasahappy

| BeHappyAndSmile a răspuns:

Pai ca sa nu te arzi foloseste protectia solara si ca sa te si bronzezi in acelasi timp peste protectia solara adauga un strat subtire de ulei de masline.
Inainte sa mergi la plaja mananca 2 morcovi pentru ca au melanina si te vei bronza mai repede.
Bronzeazate treptate, adica: in prima zi stai 30 de minute la soare, a doua zi 45 de minute, a treia zi o ora si tot asa.
Dupa ce vi de la plaja foloseste o crema de dupa soare.
Si eu am pielea foarte alba si sa nu ma ard folosesc ca tine crema cu spf 50happy bafta la bronzat.:*

| Uza a răspuns (pentru BeHappyAndSmile):

Morcovii au betacaroten care stimuleaza producerea de melaninawinking

| BeHappyAndSmile a răspuns (pentru Uza):

Stiu si eu treaba astahappy Am zis pe scurt si cred/sper ca a inteles ceea ce am vrut sa spun.

| frysculitza a răspuns:

Expune-te la soare din timp, cate putin o data la 2-3 zile, in asa fel incat pielea sa fie putin obisnuita cu soarele cand ajungi la mare. Prima data cand stai la soare, te arzi imediat, asa ca nu vrei sa stai doar prima zi la soare pentru ca apoi sa petreci fiecare zi la umbra sau, mai rau, in casa. Asa sunt si eu. Si inainte de vacanta, stau cateva zile la plaja pe unde reusesc, la un strand, ceva... si cand ajung la mare pielea e deja obisnuita, cu factor de protectie e numai bine!

| Finibus_Nosce_1980 a răspuns:

Mergi la bronzat doar intre 8:30-11:00 si dupa ora16:00 preferabil fara crema pentru a lasa pielea sa se adapteze natural ultravioletelor - chiar si cu crema la orele de varf e posibil sa ai probleme serioase!