Întrebare recomandată | Secretkkk a întrebat:

Pot sa fac abdomene in timpul menstruatiei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
În timpul menstrei, efortul fizic trebuie să fie moderat.
Bea lichide, consumă fructe și legume cât mai proaspete.
Sănătate.
Pa, pa.

NOname
| NOname a răspuns:

Poţi, dar personal, ţi-aş recomanda să te abţii măcar primele 2-3 zile sau să reduci din cantitate.

| mona a răspuns:

In primele zile de menstruatie nu e recomandat sa faci efort

| 12AA a răspuns:

Recomandat nu ar fi, adica efort cat mai putin si la abdomene depui ceva efort eu as zice sa nu faci :*.Ai grija de tine

| HubbaBubbaGirl a răspuns:

Poti sa faci, dar sa nu te fortezi prea tare. Iti spun din proprie experinta. Pa, pa! big grin

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nu,pentru ca este un exercitiu care implica tocmai categoriile de muschi asupra carora nu trebuie fortat in perioada respectiva.Risti o hernie de disc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Este indicat ca în timpul menstruaţiei să faci mişcare şi să fii activă. Sigur că efortul intens şi exerciţiile foarte solicitante trebuie evitate însă mişcările uşoare şi activităţile precum înnotul, mersul pe bicicletă, dansul sunt perfecte pentru această perioadă.
Dacă ai dureri menstruale şi vei face exerciţii uşoare, vei observa o ameliorare şi te vei simţi mai puţin slăbită.
Te pup!

| Felys a răspuns (pentru anonim_4396):

Innot la mentruatie....sa mai fie si intr-o piscina publica...

| Deliα a răspuns:

Normal ca da

| SweetSacrifice a răspuns:

Logic ca da.

| Alecsandra95 a răspuns:

Da. :) Nu ai voie sa faci foarte mult efort, dar moderat e ok.
http://sanatate.ele.ro/......atiei.html

| Ilinka10 a răspuns:

Da. dar nu asa multe cum faci de obicei. pentru ca daca te fortezi o sa iti vina mai mult.

| Cosmynelo10 a răspuns:

Man in timpul menstrei, efortul fizic trebuie să fie moderat.
Bea apa, suc, etc, consumă fructe, pere, mere, banane laughing și legume cât mai proaspetewinking

| jujustar a răspuns:

Sigur, doar sa nu te suprasoliciti. In plus hidrateaza-te si nu consuma dulciuri!