| Mirceadumb a întrebat:

Pot sa fiu ofiter la punte daca sunt discromat si folosesc lentile speciale? E acea chestie cu culori, dar ma gandesc ca daca ii lasa pe altii cu ochelari. Cred ca m-ar lasa si pe mine cu ochelari speciali pentru discromati nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu crezi că noi stim? nu stim. intreaba la o scoală de ofiteri, cauta pe net.

| Violleta2022 a răspuns:

Ma indoiesc ca se poate asa ceva. Cand securitatea si siguranta unui vas intreg, depinde de un om care nu vede bine sau deloc anumite culori sau semnale luminoase, nici nu se pune problema la o asemenea pozitie critica.
Ca marinar poate mai merge, dar ca ofiter de puncte, ma indoiesc.

| Mirceadumb explică (pentru Violleta2022):

Eu le vad, am luat si carnetul de soferi, dar cand bate lumina sau sunt foarte la departare nu prea imi dau seama. ma gandesc a la bordul navei ma uit cu binoclul...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mirceadumb):

La carnetul de sofer nu este vital sa vezi culorile, ca poti sa deduci daca se aprinde lumina de sus, este rosu, deci trebuie sa stai pe loc si daca se aprinde cea de jos, inseamna sa treci.
NU esti un pericol pentru trafic cu dicromatie, dar pentru un vas, unde sunt zeci sau sute de oameni, unde se pune incarcatura de milioane de dolari, nimeni nu risca sa puna viata oamenilor in pericol, doar pentru un singur om, unde positia este atat de vitala acolo, ca nu merita.
Ca sa te convingi, suna la scoala de ofiteri si intreaba in ce consta testul medical si daca dicromatia este test eliminatoriu.