| Kaifi a întrebat:

Pot sa iau agocalmin pentru febra?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multumim pentru informatiile eronate :)

https://www.anm.ro/_/_RCP/RCP_10965_11.09.18.pdf

4. DATE CLINICE
4.1 Indicaţii terapeutice
Dureri acute severe postlezionale sau postoperatorii, colici, dureri de cauză tumorală, alte dureri severe
acute sau cronice, atunci când alte mijloace terapeutice nu sunt indicate.
Combaterea febrei, atunci când aceasta este refractară la alt tratament.
4.2 Doze şi mod de administrare
Doza este dependentă de intensitatea durerii sau a febrei și de sensibilitatea individuală în ceea ce
privește răspunsul la Algocalmin.
Trebuie aleasă întotdeauna cea mai mică doză necesară pentru a controla durerea și febra. Medicul
dumneavoastră vă va spune cum să luați Algocalmin.

Daca te stii alergic la paracetamol si alte produse pe baza lui, poti lua algocalmin fiole sau cp, nu conteaza.
Important este sa identifici cauza care a dus la cresterea temperaturii... asa ar fi corect. Altminteri doar tratezi un simptom.
Salut si sanatate.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Algocalminul nu face nimic la febra, fiind inutil.
Pentru febra ia PARACETAMOL!
Sau imbiba sosetele in otet alimentar, stoarcele si pune-le in picioare. temperatura scade rapid.
Sanatate multa!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Multumim pentru informatiile eronate :)

https://www.anm.ro/_/_RCP/RCP_10965_11.09.18.pdf

4. DATE CLINICE
4.1 Indicaţii terapeutice
Dureri acute severe postlezionale sau postoperatorii, colici, dureri de cauză tumorală, alte dureri severe
acute sau cronice, atunci când alte mijloace terapeutice nu sunt indicate.
Combaterea febrei, atunci când aceasta este refractară la alt tratament.
4.2 Doze şi mod de administrare
Doza este dependentă de intensitatea durerii sau a febrei și de sensibilitatea individuală în ceea ce
privește răspunsul la Algocalmin.
Trebuie aleasă întotdeauna cea mai mică doză necesară pentru a controla durerea și febra. Medicul
dumneavoastră vă va spune cum să luați Algocalmin.

Daca te stii alergic la paracetamol si alte produse pe baza lui, poti lua algocalmin fiole sau cp, nu conteaza.
Important este sa identifici cauza care a dus la cresterea temperaturii... asa ar fi corect. Altminteri doar tratezi un simptom.
Salut si sanatate.

| sierra1 a răspuns:

Poți dar iei degeaba. Cât de mare febră ai?

| Iote a răspuns:

Nu ajuta.
Alte medicamente sunt febrifuge. Dar de ce nu mergi tu la medic mai bine?