| anonim_4396 a întrebat:

Pot sa mor daca ma inteapa inima?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Depinde care este cauza...
Daca te inteapa frecvent... sau atunci cand te superi...
Cel mai indicat este sa mergi la un cardiolg si sa faci o electrocardiograma.
Poate fi si pe sistem nervos, nu ai de unde sa stii pana cand nu consulti un specialist.
Mergi la un doctor! Sanatate!

21 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

De obicei nu. Si de unde stii ca te inteapa inima si nu altceva? Du-te la medicul de familie si el va sti ce sa te sfatuiasca.
Si, Andreutz, suflul sistolic nu este o afectiune ci un semn obiectiv si nu ar trebui sa te intepe inima de la el.

carla
| carla a răspuns:

Incearca sa te calmezi, nu te mai gandii la prostii, dar sfatul meu sincer si al celorlalti este sa consulti un medic de specialitate. Multa sanatate!

| andreutz a răspuns:

Nu prea...este o afectiune foarte des intalnita la oameni mai nou, numita ''suflu sistonic''... apare de la varste f mici, si eu am de mult timp...si ma inteapa inima de zic ca nu mai pot, nu mai am aer...in orice caz, parerea mea este sa verifici un dosctor cardiolog, pentru ca este posibil sa ai altceva mai grav...sa speram ca nu happy

| Delia 75 a răspuns:

Nu, nu se moare din asta dar merita pentru linistea si sanatatea ta sa faci ce te au sfatuit toti, consulta un medic de specialitate.Se poate ca problemele pe care le ai sa nu fie de la inima. Sa stii ca intepaturile resimtite in acea zona se pot datora stomacului. Nu te doare stomacul sau nu te balonezi? De ce stai sa te chinuiesti gandindu-te ca ai ceva? Mergi la doctor si aproape convinsa sunt ca nu ai nici o problema la inima. Inima nu inteapa si nu doare.Mergi cu incredere la medic pentru a scapa de aceste ganduri. Suflul sistolic este si el des intilnit intalnit. Curaj si mergi la control! Smile

| LittleZyzy a răspuns:

Si pe mine ma inteapa cateodata, in special noaptea cand dorm pe partea stanga. dar nu cred ca e ceva grav, multor oameni li se intampla. dar ar fi posibil sa nu te intepe inima, ar putea fi un simplu junghi intercostal.

| madboy8 a răspuns:

Pai de obicei inima te inteapa cand esti foarte stresat sau te-a suparat cineva. In general persoanele sufletiste, care orice vorba urata o pun la suflet sunt cele care au probleme din astea. Incearca sa scapi de stress si nu te mai supara din orice ca nu iti face bine. Pe mine ma intepa inainte dar de ceva vreme a inceput sa ma lase. Cat despre suflu sistolic, si eu sufar de aceeasta afectiune iar cauzele pot fi multiple. Aceasta afectiune o intalnim in general la persoanele cu varste cuprinse intre 8 - 24 de ani in timpul procesului de crestere etc. Nu este ceva de care sa te sperii, dar daca nu iti place sportul poti scoate o adeverinta medicala ca nu esti apt/a medical.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde ce fel de intepaturi aveti! Daca va inteapa in mijlocul pieptului pe un timp mai lung, minute, ore, zile, este o semnalizare a unui atac de cord. In general inima va poate intepa datorita lipsei de calciu din corp, datorita faptului ca nu mancati regulat sau prea slab/a. Si da, de la suflu sistoric VA inteapa inima. Daca sunteti fumator/fumatoare, acesta ar fi cel mai probabil caz. Puteti avea extrasistole ventriculare (batai neregulate ale inimii). Sfat, consulati un medic cardiolog, faceti un EKG, un set de analize complet si fiti atenti la hormonii tiroidieni T3, T4 si TSH. O zi buna, sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu nu cred si pe mama o inteapa cateodata inima

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si pe mine intr-o seara ma intepat inima usor si m-am speriat se de atunci fac atacuri de panica am consultat cardiologul si mi-a spus pentru asta ai venit aici du-te si fa efort ca esti sanatos tun asa ca nu te stresa ai de trait inca bucurate de viata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut tuturor ma numesc marius am 34 de ani si m-am nascut cu un suflu sistoric problema e ca am cam facut burtica si cam si fumez o sa incerrc sa ma las de tigari azi duminica 23 mai 2010 stateam in pat si din senin am avut 3 intepaturi la inima si aveam niste ameteli am si fugit la urgenta la floreasca la camera de garda mi-a luat tensiunea a spus ca e buna mi-a facut electrocardiograma a spus ca e buna e cand mi-a luat sange a spus ca s-ar putea sa am un suflu mai puternic sa merg la fundeni sa imi fac un control pentru colesterol si ecografie cardiaca si sa imi puna un aparat sa il tin 24 de ore sa vada cum imi merge inima voi ce parere aveti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu si pe mine ma inteapa si am 12 ani si nu fumez

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salutare tuturor ma numesc ionut si am 18 ani si am si eu o problema cu inima, cateodatama inteapa la inima si parca zici ca cineva"imi strange inima" si nu pot sta drept in acel moment trebuie sa ma ghemuiesc, si dureaza cam 1-3 secunde maxim timpul in care ma inteapa la inima si apoi imi bate foarte tare inima dupa intepatura, sa fie de la "sex'"? de un timp ma mai lasat nu ma mai intepat, dar cand trag de fiare etc, imi bate inima foarte tare care imi puteti spune si mie ce sa fac, la doctor nu am fost, sunt o persoana sufletista si sensibila, am vazut intr-un comentariu, ca a patit si "madboy8" ceva de genu, in rest sunt ok, unii poate radeti altii nu, asta nu ma intereseaza multumesc celor care ma ajuta big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna seara.Am 24 de ani si intr-o seara mi-a fost rau, mi-a batut inima ft tare.am fost la medin, si nu am nimic, m-am documentat ft mult si am vorbit cu diversi medici. 90% pleaca din creierul vostru, ne gandim ca putem face infart, ca nu stiu ce, incercati sa va controlati asta in minte, nu mai intrati in panica, va spun din propria experientza.nu la inima este problema, ci la cap, asa sa va ganditi ca eu am fost la medic, mi-a zis ca inima mea e normala si eu tot am avut impresia ca ma doare ca nu stiu c, ca ma inteapa si ca voi patii ceva, dar totul este in capul meu si al multora dintre voi, mi-a zis unmedic ceva ft interesant.noi nici nu ne putem da seama la cate poate fi supus corpul omenesc si el sa reziste, in schimb suntem ft slabi psihici, inima nu se opreste pur si simplu.deci nu va mai pierdeti timpu cu prostii, NU AVETI NIMIC.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut, am o intrebare si sper sa imi raspunda cineva, cand joc fotbal si fac miscare inima imi bate dintr-o data extrem de repede si simt mi seface rau ce ar putea fi thinking

| djlamaie a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti bate inima mai repede ca asa se intampla cand faci efort
Daca iti e rau s-ar putea sa ai o anemie.

| adizza85 a răspuns:

Si pe mine ma inteapa dar nu stiu daca e inima ca nu ma inteapa mereu in acelasi loc trebuie sa merg la doctor dar totusi zic ca nu e grav si aman

| adelutzaeu a răspuns:

Dar la ce doctor bun sa ma duc? Ca am probleme si cu stomacul am gastrita si am avut intoleranta la gluten de la un an si 9 luni

| raluk a răspuns:

Nu te stresa(e o cauza foarte mare)

| Voladora_Mariposa_1991 a răspuns:

Hei, scriu astazi, desi imi este greu din dorinta de a ajuta pe altcineva…. sunt 3 saptamani de cand mamaita mea a plecat la ingerasi…desi am incercat sa o pastrez langa noi cat am putut de mult!
Data 16.04. 2015 a ajuns la Municipal la Urgente cu salvarea deoarece se sufoca si o durea in piept, pe la ora 23:00. Dupa lungi ore de asteptare au stabilizat-o si au internat-o la cardiologie la Terapie Intensiva, cu hemoglobina 6, la dmna doctor Gherghinescu. In urma externarii, dupa 2 saptamani a iesit din spital cu urmatoarele diagnostice: edem pulmonar acut cardiogen remis (motivul pentru care se sufoca), infarct miocardic acut, boala aortica stenoza aortica larga si insuficienta aortica medie, insuficienta mitrala medie, infectie urinara cu e.coli,hipertensiune arteriala grad III risc foarte inalt, cardiopatie hipertrofica hipertensiva si valvulara, anemie, diabet zaharat tip 2, ateromatoza carotidiana stenoza severa 70% dreapta, arteroscreloza – membre inferioare stadiul fontaine.
Bun, pe scurt inainte de acest episod obosea, dar tragea maxim de ea, piata, mancare, curatenie, familie…si avea si o doctorita de familie care considera ca desi face tensiune, nu trebuie modificat tratamentul sau o cardioloaga care nu a considerat necesar un stent pentru inimioara bolnava, pentru ca oricum "are o varsta," varsta de 76 ani. Aceste minunate femei se afla la Policlinica Cetatea Histria din Drumul Taberei.
Planul de tratament cuprinde atacand, furosemid, trombex, ISDN, tardiferon, controloc, caduet, sortis si recomandarea de a merg la o colonoscopie pentru a gasi o eventuala cauza a anemiei. Ma rog, cu dmna doctor Gherghinescu nu stateai la discutii, arunca o vorba si fugea repede…ma abtin de la comentarii, teoretic e un doctor bun, practic singurul doctor din cei 40 pe care I am cunoscut pe parcurs cu care nu am reusit sa vorbesc 4 cuvinte, fara sa urle.
urmat apoi o lunga perioada de analize de sange la 2 saptamani pentru a urmari hemoglobina, care nu reusea sa creasca cu nici un medicament(tardiferon, ferrum haussem, acid folic, tot hema). Am schimbat doctor de familie, si am fost la o serie de specialisti cu mamaie pentru a cauta raspunsuri- la cardiologie la Rosana (valea oltului), la gastro in Ghencea, la Medlifel la Favorit…etc si etc la toate specializarile, de la ortopedie pentru dureri insuportabile de picioare pana la plamani, rmn la cap la Medical Es la Izvor (cu bilet trimitere 30 lei, wow dar asa a fost)- in concluzie analizele nu erau wow, dar nu erau modificari in rau, doar hemoglobina care nu trecea de 8. Sa nu uit, am incercat si faimoasele infiltratii in genunchi (1200 lei)la Rosana Medical, care pentru mamaie nu au avut efect.
Doctori buni, minunati precum dma doc Stan de la diabetologie – Rosana Medical, care ne dadea reteta gratuita pe 3 luni, dmna doctor de familie Eliescu Adriana si dmna asistenta Vichi, care ma ajutau neincetat cu trimiteri si retete si care au observat in analize o usoara crestere a creatininei si ureeii si asa am ajuns la Carol Davila la Nefrologie la dmna doctor MILER- cea mai draguta si cea care si-a dat seama ca anemia provenea de la insuficienta renala cronica de stadiul III, care se instalase deja de la Municipal desi nimeni de acolo nu a considerat important sa mentioneze (a inceput regimul, Neorecormn injectii si bicarbonat)…dar si doctori care nu merita mentionati.
Intr-un final ni s-a deschis o portita la Sp Militar, aici doctori frumosi si profesionisti- nu le voi mentiona numele pentru ca nu stiu daca ar fi incantati- au internat-o, i-au pus mase de sange, au modificat tratamentul si astfel ca dupa 2 saptamani mamaie iesea din spital fara anemie, cu creatinina si ureea mai reduse (de la 2.3 la 1. 9creatinina), fara probleme cu tensiunea, cu tratatemnt bun atat pentru inima cat si pentru cap. Astfel lua de 3 ori pe zi un cocktail de pastile, precum ATATCAND, ACTOVEGIN, SERMION, CADUET, MILURIT, OLICARD, MILGAMA, TROMBEX, METROPOLOL, GLURENORM., COENZIMA Q 10, ALPHA D 3, OMEZ/ HELIDES/CONTROLOC, XANAX…COAXIL- intre timp din cauza bolii capatse si o depresie.
Incerc sa fiu succinta deoarece au urmat multe internari si la nefrologie, si la fizioterapie si la medicina interna la sp militar, incercau sa vada daca se poate pune un stent, dar din cauza rinichilor acest lucru nu a fost posibil….
Starea sa mentinut pe o linie de plutire, nu era mai bine, nu o mai lasam sa faca nimic in casa, doar sa se plimbe si sa se relaxeze, deoarece obosea si nu era recomandat. Din pacate pe 16.04. 2017, in ziua de Paste am fugit cu salvarea la Sp Militar, deoarece se sufoca iar….a urmat o internare de 3 saptamani, nu gaseau cauza, ba rinichi, ba inima…ceva a decompensat-o dar ce? Habar nu vom avea, inima s-a slabit, creatinina o luase razna urcase la 5, 6, nu mai putea inghiti si se umflase, dar a scapat…. pana la urma a trecut epidosul. Am ajuns acasa, am facut rost de aparat de oxigen (195 lei pe luna), nu mai respira bine fara…era putin si psihic dar si din cauza inimii, care obosita fiind nu mai facea fata (conform analizelor mai functiona 48%). Dupa cateva zile de stat cu noi, am dus-o la un centru de reabilitare cu supraveghere medicala 24/24 din Bragadiru, pe care il recomand din toata inima- este impecabil, conditii, mancare, asistent si dmna doctor Nicoleta. Dmnul asistent Marian a inceput sa ii dea vitamine, si toata medicatie necesara pentru a se simti mai bine…si a reusit 2 saptamani, apoi organismul a inceput sa slabeasca.
Sa va zic inainte putin de cele 3 saptamani in spitalul miliar, a avut 3 episoade de edem pulmonar remis, nefrologii sp ca inima, cardiologul ca rinichii..nu exista o cauza a decompensarii, dar colac peste pupaza apare si o formatiune tumorala de 2.5 cm, care urma sa fie supravegheata la si verificata la un rmn, programat chiar in ziua ce avea sa fie inmormantarea(nu se stie daca era cancer dar crescuse la cm). Asa, in aceasta perioada a avut 3 zile critice, nu mai manca si nu mai vorbea…doctorii au crezut ca o pierdem, dar am stat efectiv pe capul ei si am intors-o la noi, si incet incet si a revenit dar extrem de obosita si cu anxietate si depresie, mai ales noaptea nu putea dormi. Mamaia mea o femeie lucida, haioasa care pana in ultima clipa a glumit si ne a iubit, noaptea nu avea linistita.
La centru de reabilitare i-au facut analizele, avea o infectie urinara cu Klebsiella, si de aici a inceput declinul…un antiobitc puternic, usturimi, incapacitatea de a urina ….a ajuns asadar la Sf Ioan, la nefrologie, umflata, cu 20 litri de lichid surplus, cu o respiratie grea dar cu dorinta de a trece si acest episod. 3 zile, 3 runde de dializa i-au slabit inima, care a cedat noaptea pe data de 10.04. 2017. Desi starea parea ca se va imbunatati, nu a fost asa…. sunt alte detalii care provoaca o prea mare suferinta sa le pot relata aici, e mult prea greu…ne-a iubit mult, mamaia mea era cea mai gingasa, haioasa si iubitoare fiinta din lume, si-a sacrificat viata pentru noi si noi o vom iubi mereu….era o mamaie simpatica, cea mai buna prietena si o confidenta de milioane.
Certificat medical de deces avea urm diagnostice- insuficienta renala cronica acutizata, stare septica, hemodializa pe cateter venos central, insuficienta cardiaca congestiva, diabet II, boala cardiaca ischemica, tumora hepatica, stop cardio iresuscitabil.
2 ani in care am umblat non stop pe la spitale, pe la doctori pe 40 grade, pe minus 10….cu mamaie, sau singura pentru a gasi solutii. 2 ani in care m-am epuizat psihic si fizic…nu trebuiau sa aiba un astfel de final.
Am scris asta pentru a trage un semnal de alarma, e ffff important sa tratati simptomele din timp, sa luati corect tratatementulsi cel mai important sa aveti noroc de doctori buni, nu cand este prea tarziu…………e greu, e f greu, vin in minte ultime discutii, gesturi, cuvinte, trairi…unele le putem altele nu le putem explica, dar cel mai important aveti grija din timp de voi.