| Anonim0030 a întrebat:

Pot sa slabesc fara sa mananc micul dejun? Daca mananc dimineata mi se face greata si vomit.(nu sunt singurul din familie cate are aceasta problema)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Micul dejul este foarte important nu trebuie sarit!

| Violleta2022 a răspuns:

Poti sa slabesti daca nu mananci cina, fiindca micul dejun este mult prea importanat sa-l mananci ca sa ai energie peste zi.
NU manca seara si vei fii mult mai bine, fiindca vei fii infometat dimineata si nu vei manca micul dejun.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pai ai slăbit până acum? Că bănuiesc că nu te-ai obligat să mănânci și să vomiți în fiecare zi.

| Ineys a răspuns:

Da si nu. Daca la micul dejun mancai o omleta din 5 oua + sunca + paine + nu mai stiu eu ce si ajungeai pe la 500 si ceva de calorii, daca il tai de pe lista, sigur se va vedea o diferenta cu -500 de calorii zilnic.
Daca la micul dejun mancai 2-3 biscuiti cu o cana de lapte... nu prea cred ca o sa vezi vreo diferenta.

Ideea principala e sa mananci mai putine calorii decat arzi, ceea ce se numeste deficit caloric. Desigur, ar ajuta daca acele calorii ar provenii din alimente sanatoase. Una e sa mananci 500 de calorii dintr-o punga de chipsuri, alta e sa mananci 500 de calorii dintr-un piept de pui + o salata, etc.

| Iote a răspuns:

NU mai manca seara asa de mult. Iti incarci stomacul, obosesti ficatul. In conditiile astea vei putea manca dimineata. Masa de dimineata e importanta. Pe cea de seara o poti sari.

| ancaval a răspuns:

Musai să mănânci dimineața, orice, măcar un pic.
Nu mânca după ora 6 seara.
Nu mânca dulciuri.
Nu bea sucuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu ti-a bagat in gura, atunci nici n-ai inghitit. Eu mi-am tinut invers sticluta cu parfum in magazin si mi-am dat fix in ochi. Mi-a sarit si pasta de dinti tot fix in ochi. Si mancare. Si n-am orbit. rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa vomiti dupa micul dejun? Mi se pare ciudat... Ar trebui sa vorbesti cu doctorul tau de familie despre asta. P.S: sarirea peste mese, mai ales peste micul dejun, duce la diabet

| Speranta12 a răspuns:

Micul dejun are mai putine calorii si grasimi fata de cina mancata de romani. Ideea rationala nu este sa sari o masa. Nu te ajuta la nimic. Ideea e sa manaci fiecare masa in mod echilibrat si alimentele potrivite corpului tau.

O vizita la un nutritionist te-ar salva. In rest, netul=doar vorbe-n vant care nu se potrivesc corpului tau.

| GuitarFAN a răspuns:

Nu. Nu poti in micul dejun trebuie sa mananci cel mai mult nu mai manca seara atat de mult cel mult o supa dar micul dejun ai fi cam prost sa renunti la el incearca sa mananci ceva usor ex:omleta, oua, paine cu gem
Iti trebuie cele mai multe vitamine proteine indeajuns ca corpul tau sa nu ceara mancare multa
SPER CA TE-AM AJUTAT CU RAPUNSUL MEU SI DIN NOU NU FI PROST SA RENUNTI LA MICUL DEJUN