| anonim_4396 a întrebat:

!
Pot spune ca am probleme de concetrare daca, de cele mai multe ori ceea ce gandesc, scriu total gresit? Cel mai des la scoala, sa zicem ca stiu ca raspunsul e c), eu involuntar spun ca e a), chiar daca stiu ca e c). In loc de un anumit numar, scriu altceva, fara sa imi dau seama. Cateodata cand mai scriu, am propozitia in minte si scriu anumite cuvinte destul de diferit, ceea ce mi se intampla destul de des. Exemplu, in loc sa zic 'am inteles', scriu 'am intelegerera'.

Fac tot felul de greseli involunatre fara sa imi dau seama, chiar daca stiu despre ce este vorba. Ce as putea face? Dau si funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Probabil ca te grabesti! Ia viata cu viteza intai nu cu a 2-a. Sunt oameni asa facuti ca nu pot merge repede.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Nu neaparat...pur si simplu fac fara sa vreau.

| RAY a răspuns:

Te inteleg perfect razvan, incearca sa nu te grabesti,cand ne grabim se activeaza modul automat,involuntar,cand nu ne grabim se activeaza modul manual,rational, si eu patesc chesti de genul, ma intreaba cineva asa prin suprinde spun prosti, dar apoi cand ma gandesc imi dau seama ca am spus ceva aiurea, de asta e important sa nu ne grabim si sa ne acordam mai mult timp

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

happy O sa incerc.

| alexboss2020 a răspuns:

Probabil este de al stress, stai mai relaxat si fii atent la ceea ce scrii=ca trebuie sa fii sigur pe tine cand alegi un raspuns acel raspuns sa fie(sa nu mai dai inapoi), si cand scrii o propozitie te gandesti la ceea ce scrii dupa scrii pe foaie, dar sa te uiti in foaie ca sa scrii corect! De cat timp esti asa? Scuza-ma daca gasesti greseli gramaticale(scriu foarte, foarte repede)!

| anonim_4396 explică (pentru alexboss2020):

Inainte nu prea eram asa, de la un timp, am inceput sa fac greseli din astea care au inceput sa ma enerveze. Dupa ce scriam orice propozitie, trebuie sa ma uit din nou sa corectez fiecare cuvant. Mersi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si in cazul de fata, am scris 'intelegerera', in loc de intelegerea. Uffff.happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citesti incet? Intelegi ce citesti si scrii?
Poate ai o dislexie usoara. Cel mai bine ar fi sa mergi la un medic

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

straight face||| Citesti ganduri? Nu, nu citesc incet, dar am cateva probleme cu intelegerea a aceea citesc cateodata. Poate pentru ca nu prea am citit destul?!
Multumesc de raspuns. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Creierul tau gandeste extrem de rapid fata de maini. E un fel de lag. Nu esti singurul. In prima faza: incepi a scrie extrem de urat. Apoi scrii altceva.

| costinvlad a răspuns:

Daca gresesti, pai la ce iti sta mintea? Mie imi sta la tot felul de prostii si uit ce voiam sa fac. Iar uneori, chiar imi vine in cap pariuri in timpul orei si ma gandesc la pariuri, mai am putin si scriu la test ce pronosticuri sa pun, iar eu pierd mai mereu, ma mai fac si profesor de pariuri. Uneori imi vine in minte ca ma XyZ cu XyZ si mai am putin si scriu si asta. happy Poate ca la teste este mai greu, la ascultare nu este asa de greu ca te corectezi repede. La teste e un cosmar ca nu ne da profesorii intrebari, etc.

| anonim_4396 explică (pentru costinvlad):

laughing ...nu imi zboara mintea la altceva, nu inteleg nici eu ce fac in momentele alea.

| costinvlad a răspuns (pentru anonim_4396):

Inseamna ca ai Logical BAD/ Hard BAD. Iti recomand un creier pe 7200 rpm. Tu cumva, cand tb sa alegi raspunsul te rasgandesti pe moment? Si eu fac asa. Eu pun direct la nimereala unde nu stiu. De exemplu la un test grila, unde stiu sigur ca jumatate din raspunsuri sunt B, merg pe B.

| Saicoth a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil te distrage ceva, si eu patesc asa cateodata cand fac un lucru si in paralel ma gandesc la altceva, apoi imi dau seama ca am gresit.

De obice patesc asa ceva cand am o problema mare pe cap si caut o solutie in timp ce fac altceva.

Cel mai bine ar fi sa te relaxezi si sa nu te gandesti la nimic pentru cateva minute, apoi incearca sa identifici vreun gand care te-ar putea distrage.

| blacklollipop a răspuns:

Iti recomand sa vorbesti cu cineva de specialitate. Incearca cu medicul de familie si el/ea te va putea redirectiona catre cea mai potrivita cale. Poate fi vorba de o nevoie de ceva vitamine si atunci iti va face un set de analize de sange, de un psiholog ( si nu, nu e rusine sa mergi la psiholog, chiar deloc si nu, nu esti nebun daca mergi la psiholog) sau e vorba de oboseala acumulata si/sau stres. Din cate stiu eu, deficitul de concentrare se manifesta altfel, cel putin la varul meu e altfel, insa poate are mai multe variante/forme. Trebuie sa faci investigari in directia asta, dar sa incerci sa nu iti pui sinugur diagnostic, pentru ca risti sa te afunzi intr-o problema care nu exista happy Take care!

| Silvio77 a răspuns:

Salut Razvan, vestea buna este ca nu esti singurul cu aceasta problema laughing), nu stiu daca este o problema dar eu am inceput sa inversez cuvintele INTELESUL cuvintelor, un numar de telefos au o serie de numere trebuiesc verificate inainte de a le trimite,, cred ca putem scapa de aceasta problema prin a ne concentra mai mult, sa nu facem tot din impuls, exemplu eu multe ori fac ceva si dupa gandesc cred ca aici este problema, o viata mai sanatoasa, un ceai, o meditatie, o carte, concentrare, eu ex: beau doar cafea si redwul si toata ziua cu ochii in tel, daca ai aceasta problema sigur esti o fire impulsiva, cred ne putem remedia prin CONTROL, CONCENTRARE, RABDARE, rabdarea nu este punctul meu forte, dar cand ma concentrez si sant linistit fac tot ce trebuie ca la carte, te salut