| anonim_4396 a întrebat:

Poti avea HIV chiar daca nu prezinti nici un simptom in organism?
Imi e frica sa nu am infectia fara sa-mi dau seama...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| JustForFewSeconds a răspuns:

Daca suspectezi ca ai avea HIV...e grav. Mergi si fa un test de sange cat mai repede. Nu e de joaca. Din cate stiu, oboseala fara niciun motiv reprezinta un simptom, dar e un simptom care apare si la altele. Mergi la medic.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti avea HIV fara sa ai simptome in primele 6 luni, de la contaminare, daca stii ca ai avut sex neprotejat cu cineva, care este infectata, sau ar putea avea HIV.
Nu ai cum sa-ti dai seama....doar iti faci analize de sange, pentru detectarea HIV-ului.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Poti vorbi in alta parte sa te intreb niste detalii? ma macina foarte rau gandul asta ca as putea fi infectat cu hiv sad

| Sofer a răspuns:

Pai ce ai facut bobita?

| anonim_4396 explică (pentru Sofer):

Sex, logic nu laughing

| Sofer a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda. E nasol. Poate nu ai.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Cam zece ani sau mai multi pot trece intre timpul infestării cu HIV si dezvoltarea bolii in sine -SIDA. Bolile cu o perioada lunga de incubație sunt îngrozitoare datorita faptului ca o persoana poate avea boala si sa transmita agentul infecțios fara ca sa fie vreo evidenta a simptomelor bolii. Acesta a fost unul din aspectele cele mai îngrijorătoare ale SIDEI. Mii de indivizi infestați cu HIV si care aparent arătau sănătoși au transmis altora boala înainte ca vreun simptom al bolii sa apăra.

| Dandinelle a răspuns:

Poti avea fara simptom. Si se poate afla in organism pentru cateva luni fara a putea fi depistat. Important este sa te protejezi. Mergi si fa-ti o serie de analize.

| Claudiu1009 a răspuns:

Prezenta virusului HIV o poți depista doar la medic făcând un control. El nu are pe moment simptome ca și cum ar fi prezent în organism, își face prezenta doar în ultimele mele stadii. Dacă ai făcut de curând sex neprotejat și știi ca acea persoana prezintă riscuri du-te de urgenta la medic.