| Beyourself1245 a întrebat:

Poți dezvolta toxiinfectie de nicotina?
Am avut probleme cu sistemul digestiv (stomacul).
Nu am vrut sa apelez la medic pentru un diagnostic pentru că nu am avut timp, dar o sa-i fac o vizită.
Aveam un obicei foarte prost, când mă trezeam hop țigară și cafeaua și de mâncat amânăm până seara târziu. M-am informat și am înțeles că s-ar putea să fie o indigestie. Acum pot tolera alimentele prăjite și grase, dar cu limită. Indigestie este o afecțiune in sine sau e tratabila cu medicație și dieta?
Revenind. Se poate că organismul să refuze consumul de nicotina și să îți afecteze stomacul? Dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Post și rugăciune! cea mai bună desintoxicare. te lași de carne te lasi de tot ceea ce conține chimicale și treci doar pe verdețuri 365 zile. cumperi un calendar din ala cu365 file pe care scrie istoria zilei respective si iei un marker mare gros si negru si dupa ce citesti pagina scrii mare peste ea 364
următoarea zi rupi foaia si scrii 363, 362 361 359 si tot așa si așa te va motiva să tii postul până la capăt că vezi că are un final si vezi că mai sunt 45 zile 44 zile si vezi că se mai și termină

| MrAM a răspuns:

Eu as asocia-o mai mult cu un inceput de gastrita/ulter gastric. Pe langa faptul ca nicotina in general e daunatoare iti mai si creste aciditatea/ph-ul gastric care in combinatie cu o alimentatie precara, abuz de alcool si altele iti macina stomacul.

| Beyourself1245 explică (pentru MrAM):

Am înțeles. Și este ceva grav?
Inițial m-am gândit că problema pe care o am survine din cauza fumatului.
Eventual o sa-mi fac un set de analize săptămâna aceasta. Poți să mi spui daca e in stadiu avansat sau să nu mă îngrijorez?

| MrAM a răspuns (pentru Beyourself1245):

Fumatul poate fi un factor declansator. Nu trebuie sa te ingrijorez bunenteles, pana nu te vede un medic sa te consulte nu avem de unde stii despre ce e vorba. Din pacate sunt multe alte lucruri cu simptomatologie asemanatoare si eu am enumerat doar 2 dintre ele.