| georgy_7464 a întrebat:

Poti face analize medicale daca esti la ciclul menstrual? Influenteaza cumva rezultatul analizelor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti sa-ti faci analize fara probleme, singurele posibil influentate (dar nu foarte mult) sunt testele de coagulare: INR, timp de protrombina, timp Quick.

| Amelia87 a răspuns:

Depinde si ce analize. Cred ca totusi ca e mai bine sa le faci dupa terminarea menstruatiei, pentru rezultate mai veridice. Sanatate!

Alte răspunsuri
| byabb a răspuns:

Eu am facut analizele in timp ce am fost la menstruatie si a fost ok, mi-a luat sange am facut nu stiu ce radiografie.etc, dar vezi ca nu o sa poata sa iti ia urina...

| paul_9023 a răspuns:

Cred ca trebuie sa consulti medicul tau de familie. Asta inainte de a merge la specialist sau la clinica unde-ti faci analizele; sau mergi acolo si vor sti ei ce e de facut tongue big grin

| ana88 a răspuns:

Nu caci in sange scade hemoglobina si poate sa arate ca ai anemie, iar in urina pot fi urme de sange si va arata ca este hematurie, asa ca mai bine dupa.

| ana88 a răspuns:

Analiza de sange nu se recomanda fiindca in aceasta perioada hemoglobina in sange e scazuta, analiza de urina poate sa arate hematurie (sange in urina) deci tot nu se recomanda fiindca rezultatele nu vor fi reale.

| pgherghinescu a răspuns:

Buna! Aceasi intrebare am avut-o si eu, dar am intrebat o prietena a carei mama este medic si a spus ca nu crede ca ar influenta. Dar ca sa fii sigura poti intreba si tu un medic.

| Zina_Andris_1998 a răspuns:

Pot sa sau analize de urina si sînge pentru rezultate la rinichi?