| iKaiju a întrebat:

Poti face apendicită daca manânci semințe cu tot cu coaja?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| 4ndr33y a răspuns:

Daca esti predispus vei face oricum.

| aimullah123 a răspuns:

Unii medici zic ca nu dar altii zic ca da.
Dar daca mananci multe cu tot cu coaja ai sanse sa faci ocluzie intestinala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cunosc o persoana care a facut apendicita presupus dupa ce a consumat seminte mancate cu coaja

| DataScience a răspuns:

Apendicele prin care trec cojile de seminte e foarte mic, ele neputand fii digerate si in momentul in care se afla mai multe coji una langa alta se produce ocluzia apendicelui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dap, am un var care manca cu tot cu coji si o facut apendicita

| FaraNume1245 a răspuns:

Eu cunosc pe cineva care cunoaște pe cineva care are un văr care știe și el pe cineva care nu a mâncat semințe cu coajă și tot a făcut apendicită.

| iKaiju explică (pentru FaraNume1245):

Pe băiatul ăla care are un var care e rudă cu femeia aia de acolo?

| Bizon95 a răspuns:

DA
stiu oameni care dupa operatie se dadeau mari ca pot manca chestii din astea

dar, daca vrei sa vezi ca esti pasibil de apendicita (unii nu au nici o problema toata viata, altii, cand le e lumea mai draga ii termina, asa ca eu, daca nu as fi facut operatia de apendicita cand eram mic, as vrea sa vad daca sunt pasibil de asa ceva, atunci cand vreau eu, nu sa ma loveasca cand imi vine mai rau) iti recomand sa inghiti seminte de ardei, fara sa le mesteci, tot apendicita provoaca dar sunt mult mai putin nasoale