| anonim_4396 a întrebat:

Poți lua boli sexuale dacă te așezi pe un scaun pe care a stat o persoană bolnavă sau dacă atingi lucruri pe care aceasta le-a atins?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Nu, nu poti.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Asezandu-te pe scaunul wc-ului poti lua paraziți intestinali (viermi), doar daca unul din familia respectiva are asa ceva, dar nu poti lua boli cu transmitere sexuala.
Asta ca sa-ti raspund strict legat de scaunul de la wc si BTS.
Poti lua boli cu transmitere sexuala fara sa faci sex prin: sarut cu o persoana care este infectata cu sifilis, HPV, herpes, sau daca ii introduci degetul in vaginul ei si apoi iti atingi penisul, conditia fiind ca persoana respectiva sa aiba un BTS.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Dacă-i așa, atunci sunt cel mai fericit. Nu aș fi suportat să iau vreodată ceva din cauza prostiei și ignoranței altora.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Dar priviți ce am găsit

https://www.csid.ro/......-16271007/

https://www.csid.ro/......6271007/2/

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Și aici spune că nu se iau doar prin contact sexual

https://doc.ro/sanatate/totul-despre-bolile-cu-transmitere-sexuala

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Și aici, chiar la început

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Pampilomavirusul_uman

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Și aici

https://m.ziare.com/......ex-1632066

| gabicoo a răspuns:

hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gata cu intrebarea asta. Sterge-te la fund.

| mihaela000ela a răspuns:

Nu poti lua daca stai pe scaun ..Infecții cu transmitere sexuală-
sunt infecții transmise de la o persoană la alta prin contact sexual! dar, poti lua, pe acest grup, o mare,, funda,,!

| anonim_4396 explică (pentru mihaela000ela):

și atunci de pe wc-urile publice cum iei?

| mihaela000ela a răspuns (pentru anonim_4396):

Infectiile cu transmitere sexuala (ITS) sunt acele infectii transmise prin contact sexual. Sunt cauzate de diverse bacterii, paraziti, ciuperci si virusuri.

| anonim_4396 explică (pentru mihaela000ela):

Și ce boli poți lua de pe capacele wc-urilor publice?

| mihaela000ela a răspuns (pentru anonim_4396):

Salmonella,E.coli,Stafilococ auriu, Molluscum contagiosum, Dermatita ETC

| mihaela000ela a răspuns (pentru mihaela000ela):

Bacterii si virusi gata sa iti atace sistemul imunitar.

| anonim_4396 explică (pentru mihaela000ela):

Dar am găsit mai multe articole pe internet unde scrie că nu se ia doar prin contact sexual, le-am înșirat pe aici

| Alyii7q a răspuns:

Nu, nu poti lua nicio boala sexuala daca te asezi pe un scaun pe care a stat o persoana cu astfel de probleme. Bolile sexuale se iau numai prin contact sexual. Daca te asezi pe scaun, wc, pe masa etc poti lua bacterii, e-coli etc