| Marius131415 a întrebat:

Cum se pot transmite boli sexuale? Ar trebui sa stiu ca sa ma feresc de ele, de exemplu daca atingi cu organele fundul unei femei poti lua? Dar nu direct in anus.

Răspuns Câştigător
| AnotherGirl a răspuns:

Hello, hello! happy Deși e mai greu, sigur că poți lua anumite boli cu transmitere sexuală numai și dacă se ating zonele genitale, chiar dacă nu a avut loc sexul vaginal/an@l.

Pentru a te proteja de bts-uri, prezervativele sunt sfinte. Există și prezervative feminine, nu numai cele destinate penisului.

Deși multă lume nu realizează asta, poți lua anumite boli inclusiv dacă faci sex or@l neprotejat.

Dacă vrei să știi că ești safe, folosește mereu prezervativul și alege partenerii cu grijă. Eventual, dacă îți schimbi partenera/partenerul des, ar fi indicat să faci analizele periodic, poate chiar împreună. Better safe than sorry.

| Marius131415 explică (pentru AnotherGirl):

Pai poate se iau dar chestii banale nu hiv....sau sifilis

| Marius131415 explică (pentru AnotherGirl):

Pai daca se ating zonele genitale, dar nu daca doar o atingi pe fund cu organele genitale.asa si daca o atingi iei.

| AnotherGirl a răspuns (pentru Marius131415):

Dacă ești aproape de anus, ba da, poți lua.

| AnotherGirl a răspuns (pentru Marius131415):

Hiv se poate lua și dacă are o zgârietură pe corp, nu doar dacă o penetrezi. HPV se poate lua foarte ușor numai dacă te atingi de vagin/anus sau pur și simplu piele pe piele. Pentru bărbați nu-i mare lucru, dar dacă iei, vei transmite viitoarelor tale partenere și sunt tulpini care provoacă cancer de col uterin. Deci nu-i de joacă. Cel mai simplu e să folosești mereu prezervativul, pe toată durata actului sexual.

| Marius131415 explică (pentru AnotherGirl):

Pai asa daca e s-o dam te imbolnavesti si ca atingi o femeie random pe strada din greseala... daca are vreo zgarietura si ai si tu...

| AnotherGirl a răspuns (pentru Marius131415):

Puțin probabil să se întâmple laughing). Teoretic da, poți lua și așa, dacă ai nenorocul ăsta. Însă mi se pare extrem să te gândești că se poate întâmpla. Dar na, în timpul sexului șansele sunt mult mai mari. Na, nu eu am făcut regulile astea laughing. Era mai simplu pentru toată lumea să nu fie atât de ușor să iei bts-uri.

20 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de boala.
Majoritatea bolilor sexuale se transmit prin contact cu mucoase, zone iritate sau prin sange.
Protectia ceea mai buna este abtinerea sau macar folosirea prezervativelor.

| Marius131415 explică (pentru Bula):

Care sunt mucoasele?

| Bula a răspuns (pentru Marius131415):

Partile umede

| Marius131415 explică (pentru Bula):

Fundul nu e, nu?

| Bula a răspuns (pentru Marius131415):

Inclusiv.

| Marius131415 explică (pentru Bula):

Fundul,insemanand pe buci nu in anus,

| AnotherGirl a răspuns (pentru Marius131415):

Nu mi se pare atât de dificil să porți un prezervativ de la început până la final, pentru orice eventualitate. Na, poți să iei, poți să nu iei. Poate să aibă ceva, poate să nu aibă. E un fel de ruletă rusească.

| Marius131415 explică (pentru AnotherGirl):

Pai da dar chiar si cu prezervativ poti lua ii curge sange din gura respectivei si iti cade tie si ai si tu probleme cu gingiigle gen cum sunt eu.

| AnotherGirl a răspuns (pentru Marius131415):

Păi dacă ea are o rană bucală și tu ai probleme cu gingiile, nici nu-i nevoie de sex, e suficient un sărut și poți lua HIV, de exemplu.

Faza e că HIV, hepatită poți lua și de la dentist, și dintr-un cabinet medical, și dintr-un salon de beauty, nu doar făcând sex.

Oricum, nici să trăiești cu frica de boală nu-i ok, că ajungi să fii paranoic și să fugi de orice și oricine.

Mna, dacă ai un număr limitat de parteneri sexuali, nu ești așa expus. Dacă vrei să experimentezi mai mult și cu mai multe persoane, te testezi periodic. Prin multe persoane mă refer la alte 2-3 în fiecare lună. În principiu, cine își dorește o viață sexuală fără limite, își asumă să facă periodic analizele pentru a descoperi totul la timp în caz de orice.

Dintre cunoscuți, nu știu pe nimeni care să fi luat vreo boală cu transmitere sexuală folosind prezervativul. Toate persoanele pe care le știu sigur că s-au îmbolnăvit de diverse chestii, își schimbau foarte des partenerii sexuali și nici prezervativul nu-l foloseau.

Deci daca te protejezi, eu zic că ești ok. Că sunt și alte moduri de a lua, e drept, dar sunt infime.

| Marius131415 explică (pentru AnotherGirl):

Dar îmi răspunzi și mie o data daca o atingi cu organele pe fund poți să iei bts sau șansele sunt foarte mici?

| AnotherGirl a răspuns (pentru Marius131415):

Credeam că ai înțeles până acum. happy Da, poți lua, dar șansele sunt extrem de mici. Folosește prezervativul și totul e ok.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Da poti lua bts doar atingand o femeie care are bts

| Frank51 a răspuns:

Unele se transmit și fără contact sexual, prin contactul cu pielea, precum hpv. În principiu nu poți lua chiar așa ușor, dar atunci când corpurile elimină fluide cam așa apar șansele. Dacă te protejezi nu ar trebui să ai probleme.

| Marius131415 explică (pentru Frank51):

Eu zic hiv, chestii grave nu tampenii.