| andreieftenie42 a întrebat:

Poti preveni o depresie prin a face yoga,sport,alimentatie ok, instrumente muzicale,chestii placute, activitati placute.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Nu cred ca poti preveni ceva ce inseamna in primul rand un dezechilibru chimic al substantelor din creier.
Medicina nu cunoaste mecanismul prin care aceste substante sunt "dezechilibrate".
Desi in medicina este frecvent folosit dictonul "e mai usor sa previi decat sa tratezi" nu e aplicabil la toate situatiile.
Sunt oameni care trec prin multe dificultati in viata si nu ajung sa faca niciodata depresie, altii fac mult prea usor.
Nu se cunosc inca mecanismele prin care se intaleaza depresia!
Este clar ca a face ce iti place ajuta si in cazul cand ai depresie si atunci cand nu ai.
Dar in majoritatea cazurilor cand depresia se intaleaza nu iti va mai place sa faci nimic din ceea ce faceai inainte, de aceea multi depresivi numai ies din casa sau nu se mai spala cu zilele/saptamanile, daca reusesti sa faci tot ce iti placea, sa ai aceleasi hobbyuri, sa faci lucruri care iti dau satisfactie atunci esti un caz reusit, ai scapat de depresie.
recomand tuturor depresivilor sa faca miscare, sa se plimbe, sa faca ceea ce faceau si inainte, la fel de mult recomand inca de la primele semne depresive mersul la medicul psihiatru si luarea tratamentului de specialitate, statisticile arata ca depresia tratata la timp are sanse 90% sa nu devina recidiva, recurenta face ca tratarea depresiei sa devina un chin repetitiv.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai bun leac impotriva depresiei este VESELIA.

| Simpatic a răspuns:

Multumesc pentru funda, nu sunt eu chiar cel mai in masura sa vorbesc despre depresie pentru ca nu sunt medic, dar am experienta pe acest subiect din miile de articole citite, ajut de ceva vreme tinerii de pe TPU cu sfaturi referitoare la aceasta tulburare, de care si eu am suferit.
Considerata "boala secolului" loveste indiferent de ce nume si rang porti, si pe bogat si pe sarac si pe slab si pe gras si pe destept si pe naiv.
Multumesc frumos.

| DenisIonut01 a răspuns:

Orin lucrurile astea poti sa aduci riscul la minim, dar nu poate nimic sa previna o problema de sanatate (parera mea). Si terapia cu un psiholog ajuta happy