| Simona020 a întrebat:

Poti rămâne însărcinată daca dupa o naștere prin cezariana nu am avut ciclu deloc? Am alăptat 2 luni iar bebe are 7 luni ai nu am avut menstruatie deloc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU putem discuta despre o eventuală sarcină până NU ştii care este situaţia cu ovarele tale!
Cel mai probabil, este vorba de o afecţiune ovariană deoarece NU este normal să nu ai menstruaţie de 7 luni sad

Trebuie să mergi la un control ginecologic unde îţi va face o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transva ginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.
Apoi, după ce se va constata care este cauza amenoreii secundare pe care o ai, vei vedea ce şi cum...

Toate cele bune.

| madamme a răspuns:

Da, poti. ai grija si nu te juca cu sanatatea ta. lasa uterul sa isi revina dupa incizie.

| LoredanaTM a răspuns:

Iti recomand sa citesti ghidul menstruatiei creat de cei de la Chilotis.
https://chilotis.com/

| QueenCoffee a răspuns:

Pai du-te la un medi(ginecolog).