| Tanea12 a întrebat:

Am 13 ani si 5 luni. Nu mi-a venit prima menstruatie - adica nu am deloc ciclu si nici nu am avut. Mi-am bagat degetul meu in vegin. pot ramane insarcinata?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Incearca sa nu-ti mai bagi degetele in vagin pentru ca te poti dezvirgina si poti face infectii.
Nu ai de ce sa-ti bagi degetele acolo, nu-i nici sanatos si nici normal pentru un copil ca tine.

| corbulalbrosu a răspuns:

Organele tale reproducatoare inca nu si-au inceput activitatea deoarece nu au ajuns la maturitate sexuala. O sarcina poate lua nastere/se poate forma doar prin unirea unui ovul produs de ovarul functional al femeii cu un spermatozoid provenit din sperma unui barbat, sperma care a ajuns in vagin indiferent prin ce mod. Deci chiar si in cazul in care ai avea deja ciclu menstrual deci ai fi avut chiar si o menstruatie, nu ai putea ramane insarcinata in urma unei masturbari cu degetul. Daca iti produce placere si satisfactie, atunci te poti masturba in continuare fara nicio teama. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu ai menstruatie, nu poti ramane gravida.

| COSMIN20041705 a răspuns:

Doamne,sfantu fereste.
Nu ai cum sa ramai insarcinata.ca doar nu esti baiat sa ai sperma ca sa iti bagi in pi**a si sa ramai insarcinata.
Si sincer intrebarile astea de la copii de varsta ta is motivu pentru care Romania e de ****