| Radandam a întrebat:

Poti sa iei coronavirus si sa nu ai simptome si sa stai asa nepasator si sa mori? Daca ai coronavirus trebuie sa ai niste simptome suparatoare incat sa te duci la medic? De cateva zile ma deranjeaza burta, nu am diaree, dar simt un disconfort usor. Vreau pareri.Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, perioada de incubatie este de 2-3 zile, timp in care esti deja contaminat dar nu ai nici un simtom, dupa care poti sa ai simptomele unei gripe banale, care la tine terc usor, fiindca esti copil, dar daca mergi la bunici sau ai parintii bolnavi, ii poti infecta si ei pot ajunge in situati grave la spital, sau chiar murii.
Daca ai corona virus nu te duci la medic, vine el la tine! Nu ai voi sa parasesti casa, suni la medic si vine ambulanta, te ia si te duce direct la spital.

| anonimg a răspuns:

Durerea de burta nu are legatura cu coronavirus, ci mai degraba cu o bacterie. Dar trebuie sa te duci la medic pentru ca sa ti se prescrie un tratament.
Sanatate!

| NLS a răspuns:

Daca te deranjeaza stomacul cu adevarat, suna la medic si probabil te va programa la un consult.

Semnele CoronaV POT SA FIE:

- Febră!
- Tuse seacă!
- Dificultate în respiraţie!
- Dureri musculare
- Slabiciune si/sau oboseală (in special acea slabiciune pe care o resimti de obicei cand ai gripa)

Simptomele MAI PUTIN TIPICE coronavirusului sunt:
- Acumulare de mucus în gât
- Durere de cap
- Hemoptizie (Eliminare de sânge prin tuse, provocată de o hemoragie a căilor respiratorii, mai ales în cazurile de tuberculoză pulmonară)
- Diaree

| Digikey a răspuns:

Daca te duci la spital cu dureri de burta ai sanse mari sa te intorci cu 3-4 boli printre care si coronavirus

| Alverto a răspuns:

Bro și eu azi am avut o senzație de rău (te poți uita la ultima mea întrebare) dar recomandarea mea este daca locuiești cu părinții să le spui pentru a te duc la medic (bine. asta numai dac nu mai poți)și a doua variantă este sa te relaxezi și să te uiți la TV, dar daca totuși poți face sport (fă, întotdeauna e un remediu bun) și îți mai recomand sa consumi multa Vitamina C - se găsește în lămâie, ardei gogoșar, căpșuni și mai multe (caută pe net) mai ales acum cu virusu' asta e mai bine sa respecți regulile și să stai calm (nu sa iei tot magazinul, de parcă vine "Day Z") laughing o însănătoșire frumoasă și pe mod chill!