| Daria a întrebat:

Prietena mea a avut accident grav de masina. Din fericire nu a patit nimc. Dar eu sunt distrusa, nu stiu cum sa ma linistesc crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Dienuka a răspuns:

Daca autosugestia nu functioneaza asa de bine, incearca sa iei un calmant usor din plante cum ar fi calmogen sau extraveral. Apoi cand esti fizic mai linistita, gandeste-te la faptul ca este in viata si ca se putea si mai rau de atat. Pana la urma viata este plina de experiente, atat placute, cat si neplacute, uneori tragice. De asta trebuie sa apreciezi fiecare clipa frumoasa. Prietena ta nu a patit nimic. Si chiar si o rana usoara este trecatoare, important este ca traieste. Linisteste-te, va fi bine.

| Cσσкiє a răspuns:

Off, Daria. Îmi imaginez că îţi este extrem de greu, dar încearcă să te gândeşti că se putea mult mai rău şi să-I mulţumeşti lui Dumnezeu că a ţinut-o în viaţă. Fă-i o vizită, dacă o vezi poate te mai linişteşti, dacă vezi tu că e în siguranţă şi în afara oricărui pericol.Important este că nu a păţit nimic.Totul va fi bine, ţine-ne la curent.

| missouri a răspuns:

Linisteste-te.
Daca stii din surse sigure ca nu a patit nimic, nu ai de ce sa te ingrijorezi. happy
Calmeaza-te, gandeste-te ca e bine!
Slava Domnului ca n`a patit nimic, daca zici ca a fost un grav accident, putea sa pateasca ceva... nici nu vreau sa aduc vorba. oh go on straight face

| Aleeeeeeee a răspuns:

Linisteste-te! du-te la ea sa o vizitezi ca sa nu mai fii asa speriata, petrece ceva timp cu ea dar nu vorbii despre accident cu ea. Spune-i ca atunci cand ai auzit de accident ai realizat ce prietena buna e! Incerca sa nu te mai gandesti la asta, fa o plimbare sa te relaxezi big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atata timp cat ea nu a patit nimic, dc te mai stresezi.relaxeazateeee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la un psiholog.
Daca prietena ta murea sau ramanea fara un picior, ori paralizata pe viata? Atunci ce mai faceai, te omorai si tu? Inteleg ca esti mai impresionata decat e cazul asa ca mergi la un psiholog sa te ajute sa depasesti momentul.